Rareș Ilie, printre cei mai buni jucători ai lui Nice în partida cu Strasbourg. Ce notă a primit mijlocașul român la primul meci ca titular în Ligue 1

Rareș Ilie (stânga) a adus în conturile Rapidului mai multe milioane de euromage: 713985022, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights Except Belgium and France ***, Model Release: no

OGC Nice a terminat la egalitate partida împotriva celor de la Strasbourg din cadrul etapei cu numărul 2 din Ligue 1, scor 1-1.

După ce în prima etapă, Rareș Ilie a primit aproximativ 25 de minute de joc din partea lui Luicen Favre, acum tehnicianul francez a decis să-l trimită din primul minut pe jucătorul român.

Titular în premieră, puștiul de 19 ani a avut o evoluție solidă, fiind notat cu cea de-a cincea notă din echipă.

Rareș Ilie a evoluat timp de 76 de minute, când a fost schimbat cu Atal, însă a avut timp să se remarce prin două faze de joc.

Prima, în minutul 30, când a trimis puțin pe lângă poartă, și cea de-a doua în minutul 61 când după o acțiune frumoasă, șutul său nu a prins cadrul porții.

Pentru evoluția sa, Rareș Ilie a fost notat cu 7,1 de către SofaScore, fiind a 5-a cea mai mare notă din echipa „vulturilor”.  Cel mai bine notat a fost Andy Delort 7,6, acesta fiind și marcatorul golului lui Nice.

În cele 76 de minute jucate, mijlocașul român a reușit 42 de atingeri, 22 de pase reușite din cele 28 încercate (78% procentaj), un duel aerian câștigat, dar și 4 driblinguri reușite din toate cele 4 încercate.

După această etapă, OGC Nice ocupă locul 11 cu două puncte reușite, din tot atâtea etape jucate.

Cum a arătat Nice în partida de duminică contra celor de la Strasbourg: Schmeichel – Lotomba, Todibo, Dante, Bard – ILIE, Lemina, Thuram – Stengs, Delort, Gouiri

Publicat: 14 08. 2022, 21:22