Rareș Ilie, din nou titular la Nice, în meciul cu Olympique Marseille! Cum s-a descurcat fotbalistul român și ce notă a primit

Marseille's French midfielder Valentin Rongier (L) fights for the ball with Nice's Romanian midfielder Rares Ilie (R) during the French L1 football match between OGC Nice and Olympique Marseille (OM) at the Allianz Riviera Stadium in Nice, south-eastern France, on August 28, 2022.,Image: 717175479, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Rareș Ilie, extrema stânga în vârstă de 19 ani de la Nice, a fost titular în meciul cu Olympique Marseille.

Partida dintre Nice și Olympique Marseille s-a disputat duminică după-amiază, în cadrul etapei a patra din Ligue 1, pe Stadionul Allianz Riviera și s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 3-0.

Olympique Marseille a rezolvat meciul încă din prima repriză. Chilianul Alexis Sanchez a deschis scorul în minutul 10.

Rareș Ilie, din nou titular la Nice, în meciul cu Marseille! Cum s-a descurcat fotbalistul român și ce notă a primit

A urmat apoi reușita portughezului Nuno Tavares, în minutul 37, iar același Alexis Sanchez a marcat din nou în minutul 42, ducând scorul la 3-0 și închizând astfel jocul.

Românul transferat în această vară de la Rapid a fost titularizat de către antrenorul Lucien Favre și a avut o ocazie notabilă în minutul 18, când mingea a trecut însă pe plângă poartă.

Imediat după pauză, însă, Rareș Ilie a fost înlocuit cu algerianul Bilal Brahimi (22 de ani).

După această partidă, Rareș Ilie a primit nota 3 în presa din Franța, însă la fel au fost notați majoritatea colegilor săi de la Nice.

„În afară de un șut din unghi strâns, mijlocașul ofensiv român nu a mai ieșit în evidență cu ceva”, au scris jurnaliștii de la Maxifoot.

„Nu a fost în ritmul întâlnirii. De multe ori, a avut spații de exploatat, însă niciodată nu a reușit să realizeze ceva, cum ar fi pătrunderile lui bune din alte meciuri”, au scris și cei de la Homme du Match, care l-au notat pe Rareș Ilie cu 4.

În urma înfrângerii cu Olympique Marseille, Nice rămâne pe locul 19 (din 20) în clasamentul primei ligi din Franța, cu doar două puncte obținute în cele patru meciuri disputate până acum. Nice rămâne deci și fără victorie în noul sezon. Două remize și două înfrângeri a înregistrat echipa lui Rareș Ilie.

Publicat: 28 08. 2022, 19:23
Actualizat: 28 08. 2022, 19:23