Rangers – Celtic 1-0. Ianis Hagi, la un pas de titlu în Scoția după încă o victorie mare! A fost aproape de gol: „A avut un impact imediat” | VIDEO

Joe Aribo of Rangers and team mates celebrates the opening goal, credited as an own goal by Callum McGregor of Celtic Rangers v Celtic, Scottish Premiership, Football, Ibrox Stadium, Glasgow, Scotland, UK - 02 Jan 2021,Image: 580450032, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Ianis Hagi este tot mai aproape de titlu cu Rangers! Românul a fost introdus imediat după pauză și a ajutat echipa lui Steven Gerrard să câștige marele derby cu Celtic, scor 1-0. În acest moment, Rangers are un avans de 19 puncte și, în mod normal, nu mai poate rata titlul în Scoția, după un sezon formidabil.

Așa cum a scris Daily Record, Ianis Hagi a început meciul pe bancă, însă Steven Gerrard l-a aruncat în luptă la pauză, în locul lui Roofe.

Ianis Hagi a fost printre cei mai buni de pe teren în victoria lui Rangers cu St. Mirren, scor 2-0, dar Steven Gerrard a ales să-l țină pe bancă pe fostul jucător al Fiorentinei, într-o perioadă în care românul ar fi monitorizat de AC Milan, Leipzig și Sevilla.

Ianis Hagi, victorie mare cu Celtic! Românul a fost aproape să înscrie pentru Rangers

Ianis Hagi n-a început derby-ul cu Celtic din primul minut, iar la pauză scorul a fost 0-0, un rezultat care oricum avantaja echipa românului.

Celtic a rămas în zece oameni în minutul 62, după ce Bitton a văzut cartonașul roșu, iar Rangers a profitat de superioritate și a obținut victoria, după autogolul lui McGregor.

În acest moment, Rangers are 19 puncte peste Celtic, însă fosta adversară a CFR-ului din preliminariile Ligii Campionilor și grupele Europa League, are 19 meciuri disputate, față de cele 22 ale liderului din Premiership.

Ianis Hagi s-a remarcat mai ales în minutul 50, atunci când a fost aproape să înscrie de la marginea careului: balonul a trecut însă puțin pe lângă poartă.

„Ianis a avut un impact imediat”, a comentat pagina de Twitter a lui Rangers, după ratarea jucătorului nostru din debutul reprizei secunde.

Rangers – Celtic | ECHIPELE DE START

• Rangers: McGregor – Tavernier, Goldson, Balogun, Barisic – Aribo, Davis, Kamara – Roofe, Morelos, Kent
  • Celtic: Barkas – Frimpong, Ajer, Bitton, Laxalt – Soro – Christie, Turnbull, McGregor – Griffiths, Edouard
Publicat: 02 01. 2021, 16:41
Actualizat: 02 01. 2021, 16:42