Radu Drăgușin, anunțat titular în Sampdoria – Atalanta. „Este doar începutul creșterii mele”. Pe ce post ar putea evolua

Radu Drăgușin (19 ani), fundașul împrumutat la Sampdoria de la Juventus, a fost anunțat ca titular în meciul pe care echipa sa îl va disputa împotriva Atalantei, în etapa cu numărul 10 din Serie A.

Cu toate că poziția de bază a tânărului jucător român este aceea de fundaș central, Roberto D’Aversa, antrenorul Sampdoriei, a ales ca în meciul cu echipa clasată pe locul cinci în campionatul Italiei, Drăgușin va evolua pe postul de fundaș dreapta. Pe aceeași poziție a evoluat și în partida anterioară în care a jucat.

Internaționalul român a avut totodată ocazia de a-și face debutul pentru noua sa echipă în etapa anterioară. Rezervă în cadrul partidei Sampdoria-Spezia, Drăgușin a avut șansa de a profita de accidentarea unuia dintre colegi și a fost introdus pe teren în minutul 20, în locul lui Valerio Verre.

Radu Drăgușin, anunțat titular în Sampdoria – Atalanta. „Sper că acesta este începutul creșterii mele”

În prezent, Sampdoria ocupă locul 15 în Serie A, cu nouă puncte adunate în primele nouă etape. Cu atât mai mult, Radu Drăgușin are ocazia de a-și pune amprenta asupra jocului noii sale echipe în condițiile în care Sampdoria a bifat un singur meci în acest sezon fără gol primit, respectiv deplasarea la Sassuolo, încheiată 0-0.

De cealaltă parte, Atalanta, adversara echipei lui Drăgușin, ocupă poziția 5 în primul eșalon fotbalistic italian și vine după un egal în etapa anterioară, 1-1 acasă cu Udinese. De asemenea, Atalanta evoluează și în grupele Ligii Campionilor, unde se află pe locul al treilea după ce a pierdut dramatic pe terenul celor de la Manchester United prin golul marcat de Cristiano Ronaldo, în minutul 81.

Cu toate acestea, Radu Drăgușin se arată încântat de oportunitatea pe care o are la Sampdoria și remarcă faptul că poate avea multe de învățat din partea unor jucători cu experiență, precum Fabio Quagliarella (38 de ani).

„Sper că acesta este doar începutul creșterii mele printre cei mari. Scopul este să bifez cât mai multe minute posibil și să ajut echipa. Este doar începutul jocurilor mele aici. În carieră am avut oportunitatea să evoluez alături de mulți jucători experimentați, aici este Quagliarella și voi avea multe de învățat de la cineva ca el. Cum va fi sezonul nostru? Vrem să ajungem cât mai sus posibil” a declarat Drăgușin, conform sampdoria.it.

Meciul Sampdoria – Atalanta va avea loc miercuri, 27 octombrie, de la ora 19:30.

Publicat: 27 10. 2021, 11:42
Actualizat: 27 10. 2021, 11:44