Românii din străinătate, prestații uluitoare! Vali Mihăilă, gol fabulos și un assist superb din partea mijlocașului Parmei în derby-ul românilor din Serie B. Florin Tănase, pasă de gol la debutul pentru Al Jazira | VIDEO

Valentin Mihăilă a oferit o nouă prestație de gală în meciul Parmei împotriva celor de la Genoa, încheiat cu scorul de 3-3.

Titular și integralist în garnitura oaspeților, fotbalistul sosit în Italia de la Universitatea Craiova a avut un impact extraordinar asupra jocului în prima repriză. Mijlocașul a oferit un assist fabulos, din foarfecă, pentru golul de 1-1, marcat de Roberto Inglese, în minutul 21.

Un sfert de oră mai târziu, Mihăilă a ieșit din nou la rampă și a izbutit să-și ducă echipa în avantaj, cu o execuție de la distanță deviată în plasă tocmai de Radu Drăgușin, integralist și el pentru Genoa.

Prestație de gală a românilor din străintate! Vali Mihăilă, gol fabulos și un assist superb din partea mijlocașului Parmei în derby-ul românilor din Serie B. Florin Tănase, pasă de gol la debutul pentru Al Jazira

Ceilalți doi români aflați în loturile celor două echipe nu au reușit să iasă în evidență. Dennis Man a fost titular la Parma, însă a fost înlocuit în minutul 56, fără a-și trece în cont vreo realizare. De cealaltă parte, George Pușcaș s-a mulțumit cu statutul de rezervă neutilizată la Genoa în această partidă.

În Emiratele Arabe Unite, Florin Tănase a debutat oficial pentru noua sa echipă, Al Jazira, iar fostul căpitan de la FCSB și-a făcut simțită prezența încă din primele minute petrecute pe gazon.

În al 11-lea minut al întâlnirii dintre clubul românului și Dibba, internaționalul român a dat o pasă superbă, care a scos din joc întreaga defensivă adversă, iar atacantul Mabkhout a avut de îndeplinit o simplă formalitate, rămas în poziție de unu la unu cu portarul.

Următorul joc pentru Parma în Serie B se va disputa sâmbătă, 10 septembrie, pe teren propriu, împotriva celor de la Ternana.

Publicat: 03 09. 2022, 19:33
Actualizat: 03 09. 2022, 21:24