Presa din Turcia îl ridică în slăvi pe Stancu: „Cadou pentru Galata de Anul Nou!”** VIDEO „Racheta” de la 35 metri care l-a învins pe Volkan

Presa turcă de joi îl laudă pe atacantul echipei Orduspor, Bogdan Stancu, pentru golul înscris în meciul cu Fenerbahce, scor 1-1, notând că această reușită este una „de generic” și că portarul formației din Istanbul, internaționalul Volkan Demirel, nu a putut schița în acel moment niciun gest.

„Stancu a înscris un gol de generic, de la aproximativ 35 de metri de poartă”, notează turkspor.net, sub titlul „Fenerbahce a lăsat la Ordu două puncte. Cadoul lui Stancu pentru Galatasaray de Anul Nou… 1-1”.

Cotidianul Milliyet scrie că Bogdan Stancu a înscris un gol „fascinant” de la 35-40 de metri.

„În ceea ce-l privește pe portarul Volkan…. Dacă iei un taxi din locul din care a șutat Stancu te costă 10 lire (4,1 euro). Însă portarul naționalei Turciei nu a putut schița niciun gest la acel șut”, menționează și Haberturk.

Jurnalul Yeni Șafak notează că atacantul român a înscris cu „o bombă senzațională”, iar Fotomac relatează cu umor faza golului: „În minutul 18, Stancu l-a abordat pe Volkan de la 30 de metri: «Ceaiurile de la firmă, golul de la mine».

Atacantul Bogdan Stancu a deschis scorul în partida pe care echipa sa Orduspor (locul 14) a disputat-o, miercuri, cu Fenerbahce Istanbul (locul 2), scor 1-1, în etapa a XVIII-a a campionatului Turciei. Fostul stelist a înscris în minutul 18, iar Emre a egalat în minutul 50.

La gazde, a evoluat și fostul jucător al CFR Cluj argentinianul Juan Emmanuel Culio. Stancu și Culio au jucat tot meciul.