PAOK, calificare dramatică în finala Cupei Greciei. Răzvan Lucescu l-a schimbat pe Alex Mitriță după doar 28 de minute. „E un sezon grozav pentru noi”

PAOK s-a calificat în finala Cupei Greciei, după 1-1 în deplasare cu Olympiakos. Trupa lui Răzvan Lucescu a avut nevoie de prelungiri pentru a bifa ultimul act al competiției. În tur, scorul final a fost 0-0. În cealaltă semifinală, Panathinaikos s-a impus la general cu 3-0 în fața celor de la Lamia.

Alex Mitriță a început pe bancă duelul, dar a fost introdus în minutul 62 pentru ca 28 de minute mai târziu să fie înlocuit ca urmare a unei întinderi musculare.

Răzvan Lucescu a învins rivala Olympiakos. PAOK, calificare cu emoții în finala Cupei Greciei

Pe finalul primei reprize a prelungirilor, gazdele au primit penalty după ce s-a apelat la VAR, iar Youssef El Arabi a transformat simplu. În minutul 109, Antonio Colak a adus golul calificării cu un șut pe centrul porții.

Finala dintre Panathinaikos și PAOK se va disputa pe 21 mai, ora de joc urmează a fi stabilită ulterior.

„Eram sigur că ne vom califica. Aveam nevoie de atacanți, de oameni care să joace în față, pentru că ne trebuia un gol, iar Olympiakos se retrăsese. Este o calificare meritată.

Cred că ne-am fi putut asigura calificarea încă din primul meci, deși a fost un meci dificil, între două echipe bine organizate. Noi am meritat mai mult să ne calificăm.

Nu mi-a plăcut arbitrajul, au fost faulturi acordate ușor, în timp ce altele nu, precum cel asupra lui Biseswar, unde Olympiakos ar fi trebuit să rămână în 10.

Este un sezon grozav pentru noi. Am reușit să facem multe. Nu este ușor să joci împotriva lui Aris, Panathinaikos, Marseille și de două ori cu Olympiakos. Am avut și o situație complicată cu accidentările, dar suntem în finală și vrem să ne pregătim pentru ea”, a declarat Răzvan Lucescu la finele partidei.

Publicat: 28 04. 2022, 09:27