Pantilimon s-a calificat în optimile Cupei Angliei. Man City – Watford 4-2! Toate meciurile și rezultatele din FA Cup

• Costel Pantilimon a redevenit, pe hârtie, rezerva lui Joe Hart la City, dar românul are din plin parte de acțiune, grație meciurilor din Cupă. Românul a fost din nou titular pentru „cetățeni”, de această dată în FA Cup, în partida de pe teren propriu, contra lui Watford.

După ce a devenit primul portar din ultimii 30 de ani care nu a primit gol timp de 400 de minute la rând în Cupa Ligii Angliei, în urma victoriei lui City de marți cu 3-0, obținută pe terenul lui West Ham United, Costel Pantilimon a primit din nou încrederea lui Manuel Pellegrini.

Românul a fost titularizat de managerul lui City în meciul cu Watford, din turul al IV-lea al Cupei Angliei.

Partida nu a început deloc bine pentru gazde, care s-au văzut conduse cu scorul de 2-0 la pauză de cei de la Watford.

În repriza secundă, Aguero a reușit o dublă și a restabilit egalitatea, în timp ce Kolarov a adus golul calificării pentru City cu trei minute înainte de finalul partidei. În prelungiri, Aguero a reușit tripla, iar scorul final a fost de 4-2, City reușind calificarea în optimile Cupei Angliei.

Echipa de start a lui Man City: Pantilimon – Richards, Demichelis, Lescott, Kolarov – Jesus Navas, Toure, Rodwell – Lopes, Dzeko, Aguero