Pantilimon a închis din nou poarta! Românul a fost titular, iar Watford s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Angliei, după 1-0 cu Leeds

Portarul român Costel Pantilimon a fost integralist pentru Watford în victoria împotriva echipei Leeds United, scor 1-0, sâmbătă, în optimile de finală ale Cupei Angliei la fotbal.

Victoria gazdelor a venit în minutul 54, după autogolul lui Scott Wootton (Leeds United). Meciul a fost lipsit de acțiuni periculoase de poartă, iar Pantilimon a avut un singur șut periculos de apărat pe durata celor 90 de minute, potrivit BBC. Watford a avansat în sferturile de finală ale Cupei Angliei (FA) pentru prima dată după 2007.

Sâmbătă, în Cupa Angliei, s-au mai jucat meciurile Arsenal – Hull City, scor 0-0, și Reading – West Brom, scor 3-1. Tot sâmbătă, se va mai disputa partida Bournemouth – Everton.

În prima ligă engleză de fotbal, Watford ocupă locul 9, cu 36 de puncte, la egalitate cu Stoke City. Costel Pantilimon (29 de ani), evaluat la 6 milioane de euro de site-ul specializat transfermarkt.de, s-a transferat în data de 19 ianuarie de la Sunderland. El a jucat într-un singur meci pentru Watford, tot în Cupa Angliei (FA). Portarul titular în campionat pentru Watford este Gomes.

Publicat: 20 02. 2016, 20:13
Actualizat: 20 02. 2016, 20:14