Pace în derby-ul românilor din Cehia! Sparta și Slavia au încheiat la egalitate un meci în care până și arbitrul a fost român :)

Sparta și Slavia au „dat-o la pace” în derby-ul orașului Praga, scor 2-2, într-un meci în care au evoluat patru români. Florin Niță, Alexandru Chipciu și Nicușor Stanciu au fost integraliști pentru gazde, în timp ce Alexandru Băluță a fost introdus în startul reprizei secunde pentru Slavia.

Până și centralul partidei a fost român. Petr Ardeleanu, în vârstă de 37 de ani, este un arbitru născut în localitatea Lom u Tachova, din regiuna Plzen. Kudela a deschis scorul în minutul 36 pentru Slavia, dar Tetteh a restabilit egalitate șase minute mai târziu, iar Kanga a adus-o pe Sparta în avantaj chiar înainte de pauză, din penalty. Soucek a egalat în minutul 70 și a stabilit scorul final, 2-2.

Slavia Praga rămâne pe primul loc în prima ligă din Cehia, cu 34 de puncte la egalitate cu Viktoria Plzen. Sparga Praga e pe locul trei, cu 27 de puncte după primele 14 etape.

Publicat: 04 11. 2018, 20:08
Actualizat: 04 11. 2018, 20:09