Olimpiu Moruțan, debut fantastic la Galatasaray! A creat ambele goluri și i-a pasat decisiv lui Alex Cicâldău | VIDEO

Olimpiu Moruțan, transferat de numai câteva zile la Galatasaray, a fost trimis din primul minut pe teren împotriva lui Kasimpasa și a făcut un meci mare la prima apariție pentru turci. De asemenea, și Alex Cicâldău a fost titularizat de Fatih Terim în etapa a treia a campionatului Turciei.

În minutul 32 al jocului, Olimpiu Moruțan i-a pasat lui Alexandru Cicâldău, care a deschis scorul pentru Galatasaray! Fostul jucător al lui FCSB s-a descurcat superb în careul de 16 metri, unde a driblat până când i-a trimis mingea colegului său, care nu a avut de îndeplinit decât o simplă formalitate!

În minutul 38, Muhammed Akturkoglu a făcut 2-0 dintr-o fază creată, de asemenea, de fostul jucător al lui FCSB. Olimpiu Moruțan i-a furat balonul unui fundaș advers, a tras cu sete, portarul a respins, iar turcul a revenit și a schimbat tabela.

Alexandru Cicâldău a fost schimbat la pauză cu Taylan Antalyali, iar Olimpiu Moruțan a fost înlocuit în minutul 72 cu Sofiane Feghouli. În cele din urmă, gazdele au revenit și au marcat de două ori, astfel că jocul s-a încheiat la egalitate, 2-2.

Olimpiu Moruțan, decisiv la cele două goluri înscrise de Galatasaray

Olimpiu Moruțan abia s-a dezmeticit după transferul de la FCSB la Galatasaray, că a și fost aruncat în teren de antrenor, care l-a inclus în echipa de start pentru meciul împotriva lui Kasimpasa. Mai mult, fotbalistul nostru a primit și rolul de căpitan de echipă, semn că i se acordă o încredere foarte mare încă de pe acum. Toate acestea, după ce s-a discutat intens pe seama preluării tricoului cu numărul 10 de către Moruțan, căruia în cele din urmă i-a fost încredințat numărul 21.

Publicat: 29 08. 2021, 19:44
Actualizat: 29 08. 2021, 22:55