Olimpiu Moruțan, la înălțime în derby-ul cu Fenerbahce! Assist superb, dar Galatasaray a pierdut dramatic | VIDEO

Olimpiu Moruțan a demonstrat de ce este în stare și în marele derby cu Fenerbahce, din campionatul Turciei. Fostul jucător de la FCSB a contribuit la primul gol reușit de Galatasaray, însă gazdele au pierdut dramatic, scor 1-2.

În minutul 16, Moruțan a gândit foarte bine acțiunea de atac a gazdelor și i-a pasat excelent lui Akturkoglu, care a reușit să deschidă scorul. A fost o explozie de bucurie printre suporterii celor de la Galatasaray, care au umplut arena la derby-ul de duminică. În cele din urmă, Fenerbahce a întors scorul și s-a impus după golul decisiv înscris de Crespo, în prelungiri.

Olimpiu Moruțan, assist superb în derby-ul Galatasaray – Fenerbahce

Olimpiu Moruțan l-a văzut excelent pe Akturkoglu, iar colegul său din ofensivă a rămas în poziție ideală de gol și a reușit să-l învingă pe Ozer.

Alexandru Cicâldău este și el titular în echipa antrenată de Fatih Terim.

Publicația „Fanatik” din Turcia a dezvăluit că bașkanii de la Galata au achitat toate salariile restante către jucători, în încercarea de a le crește motivația când mai sunt câteva zile până la ora marelui meci.

Jucătorii Cim Bom au fost anunțați că vor primi o sumă uriașă în cazul în care vor reuși să câștige duelul cu Fener: este vorba despre aproape 4 milioane de lire turcești (aproximativ 350.000 de euro).

Echipele de start:

Galatasaray: Muslera – Yedlin, Nelsson, Marcao, Van Aanholt – Feghouli, Cicâldău, Kutlu – Moruţan, Dervisoglu, Akturkoglu

Fenerbahce: Ozer – Tisserand, Kim, Novak – Kahveci, Yandas, Sosa, Zajc, Kadioglu – Ozil, Berisha

Publicat: 21 11. 2021, 19:40
Actualizat: 21 11. 2021, 20:53