OFICIAL | Performanță formidabilă reușită de Stanciu cu Anderlecht! Românul a fost votat jucătorul săptămânii în Europa League

UPDATE | E oficial! Nicolae Stanciu a fost votat pe site-ul UEFA, de către fani, jucătorul săptămânii în Europa League. Stanciu a obținut 37% din voturile fanilor, fiind urmat de Ruslan Malinovski (Genk), cu 25%, Henrikh Mkhitaryan (Manchester United), cu 23% și Rasmus Falk (FC Copenhaga), cu 15%. Fostul jucător al FCSB a marcat singurul gol al echipei sale, Anderlecht, în deplasarea din Europa League, cu APOEL Nicosia, în prima manșă a optimilior. Astfel, prin golul marcat de Stanciu, belgienii au luat prima opțiune la calificarea în „sferturile” de finală ale Europa League.

Mijlocașul echipei Anderlecht, Nicolae Stanciu, a fost nominalizat, vineri, pe site-ul UEFA, la titlul de jucătorul săptămânii în Europa League, după ce a marcat unicul gol al victoriei obținute de formația belgiană, în deplasare, cu APOEL Nicosia, în manșa tur a optimilor de finală ale competiției.

Stanciu a fost nominalizat alături de Rasmus Falk (FC Copenhaga), Henrikh Mkhitaryan (Manchester United) și Ruslan Malinovskiy (KRC Genk), care au dat, de asemenea, câte un gol. Câștigătorul va fi desemnat în urma unui sondaj desfășurat pe site-ul uefa.com.

Internaționalul român Nicolae Stanciu a înscris un gol pentru formația Anderlecht, care a câștigat în deplasare cu APOEL Nicosia, scor 1-0, joi seara, în manșa tur a optimilor de finală din Europa League. Alexandru Chipciu, celălalt jucător român de la echipa belgiană, a pasat decisiv la gol.

Stanciu a marcat unicul gol al partidei în minutul 29. Chipciu a primit mingea în dreapta careului de 16 metri, apoi i-a pasat înapoi lui Stanciu, care a șutat cu dreptul la colțul lung și l-a învins pe portarul Waterman.

A fost al patrulea gol reușit de Stanciu în actuala stagiune din Europa League și al optulea al său pentru Anderlecht, în 31 de meciuri jucate în toate competițiile.

Publicat: 10 03. 2017, 17:15
Actualizat: 10 03. 2017, 17:19