Ofensivă totală a tricolorilor. Stranierii lui Pițurcă sunt în mare formă: Stancu, dublă pentru Genclerbirligi

Bogdan Stancu a înscris din nou pentru Genclerbirligi, în campionatul Turciei, iar Pițurcă are toate motivele să fie optimist înainte de duelul cu Grecia, din play-off-ul pentru CM 2014.

Atacanți români sunt în formă. Gigel Bucur a reușit trei goluri în ultimele două etape pentru Kuban, Grozav a marcat și el pentru Terek, iar Marica a spart gheața în primul său meci ca titular pentru Getafe. Mai mult, Torje a fost titular pentru prima oară la Espanyol, pe terenul Barcelonei, iar evoluția sa a fost lăudată de presa iberică, iar Alexandru Maxim este printre cei mai buni din Bundesliga.

Ultimul pe lista oamenilor de atac a naționalei care a înscris pentru formația de club este, însă, Bogdan Stancu. „Motanul” a ajuns la cea de-a patra reușită a sezonului, după ce a marcat în această seară contra lui Eskisehhirspor (scor 2-0) o dublă. De doar 7 minute a avut nevoie fostul atacant al Stelei pentru a se face remarcat, reluarea sa nelăsându-i șanse goalkeeper-ului advers, Boffin. Mai mult, în minutul 53, vârful român a „închis” problema învingătoarei, reușind să își treacă din nou numele pe tabela de marcaj.

De menționat că Stancu a fost integralist la gazde, iar Genclerbirligi ocupă în prezent locul 10 în clasamentul campionatului Turciei, cu 10 puncte.

Grecia – România se joacă pe 15 noiembrie la Pireu, de la 21:45, iar returul va fi pe 19 noiembrie, pe Arena Națională, de la 21:00.

Publicat: 04 11. 2013, 20:53
Actualizat: 04 11. 2013, 22:34