Obiectiv ratat pentru Pițurcă. Oficialii de la Al Ittihad i-au găsit deja înlocuitor. Prima reacție a antrenorului

Victor Pițurcă a ratat obiectivul impus de conducerea celor de la Al Ittihad și a încheiat campionatul pe locul patru, iar antrenorul român ar putea fi înlocuit în această pauză competițională.

În ultima etapă, echipa fostului selecționer a fost egalată în ultimul minut, însă și în cazul unei victorii nu ar fi urcat pe podium deoarece ocupanta locului trei, Al Hilal, s-a impus fără probleme în fața celor de la Hajer, scor 5-1. Pentru acest meci, Pițurcă nu s-a putut baza pe Lucian Sânmărtean, accidentat, în vreme ce Lukas Szukala a fost integralist. Antrenorul român a vorbit imediat după meci despre planurile pe care le are sezonul următor și nu s-a gândit nicio clipă că ar putea fi demis.

„Am semnat deja cu patru jucători noi și vor mai veni alții și în vară”, a spus Pițurcă la conferința de presă.

Presa din zona arabă scrie că oficialii clubului ar fi început negocierile cu Franciszek Smuda, fostul selecționer al Poloniei, care s-a despărțit în acest an de Wisla Cracovia. Al Ittihad a terminat sezonul pe locul 4, cu 52 de puncte, iar Al Hilal pe 3, 54 de puncte, în timp ce Al Nasr e campioana Arabiei Saudite, cei de la Al Ahli terminând pe locul doi.

Publicat: 16 05. 2015, 15:21
Actualizat: 16 05. 2015, 15:22