O veste excelentă din Anglia. Florin Gardoș a jucat 45 de minute pentru Southampton U23 – Arsenal U23

Internaționalul român Florin Gardoș a evoluat, vineri, 45 de minute pentru echipa a doua a lui Southampton în egalul, scor 0-0, cu Arsenal.

Revenirea fundașului central pe teren, după o accidentare care l-a ținut departe de gazon, s-a amânat în mai multe rânduri, până vineri. Accidentat grav la genunchi pe 23 iulie 2015, Gardoș a fost indisponibil 270 de zile și a ratat inclusiv prezența la Campionatul European din Franța. Revenit la antrenamente în februarie, a jucat în câteva partide ale echipei de tineret, apoi s-a accidentat la spate și a ratat toată perioada de pregătire din vară.

Fotbalistul transferat de Southampton, în 2014, de la Steaua a anunțat, pe 19 septembrie, că urmează să revină pe teren, însă revenirea s-a produs cu o lună întârziere. „N-am mai postat de ceva timp, pentru că mi-a stat mintea doar la revenirea pe teren, care s-a tot amânat. Până aseară! După o pauză lungă, am jucat 45 de minute pentru echipa a doua, împotriva celor de la Arsenal”, a scris Florin Gardoș pe contul său de Facebook, sâmbătă.

De la transferul său în Anglia, fundașul român a jucat doar 19 meciuri pentru Southampton.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 15 10. 2016, 19:02
Actualizat: 15 10. 2016, 19:03