O nouă victorie pentru Marius Șumudică în campionatul Turciei! Are două victorii din tot atâtea partide, cu Yeni Malatyaspor

O nouă victorie pentru Marius Șumudică în campionatul Turciei! Formația pe care o antrenează Yeni Malatyaspor, a învins, vineri seară, pe teren propriu, scor 2-1, pe Altay SK, într-o partidă din etapa a 10-a din campionatul Turciei.

Malatyaspor a deschis scorul prin Benjamin Tetteh, în minutul 57, și l-a majorat în minutul 68, prin Adem Buyuk, din lovitură de la 11 metri.  Altay a redus din handicap în minutul 84, prin Daouda Bamba, în minutul 84.

În urma acestui rezultat, Marius Șumudică a bifat a doua victorie consecutivă la Malaya, în tot atâtea meciuri disputate pe banca noii sale echipe.

Marius Șumudică, pe val în Turcia!

Antrenorul român reușește să o readucă pe Yeni Malayaspor la mijlocul clasamentului după cele două victorii consecutive. Echipa este pe locul 11, cu 12 puncte, în timp ce adversara Altay rămâne pe locul 8, cu 15 puncte.

Echipa lui Marius Șumudică, Malatyaspor, a evoluat prima oară sub comanda sa în fața propriilor suporteri la meciul cu Altay. El a comparat un stadion gol cu un meci care rulează într-o sală de cinema în care nu se află nimeni.

„Sunt ca un suporter, trăiesc meciul, nu stau niciodată pe bancă. Încerc să ofer echipei mentalitatea mea, toată energia mea. Avem nevoie de suporteri, echipa asta nu este nimic fără fani. Este valabil pentru toate echipele fără suporteri. Dacă nu ai suporteri, nu ai o identitate. Pentru cine jucăm fotbal? Jucăm pentru suporterii noștri.

Este ca un film care rulează într-o sală de cinema de unde lipsește audiența. Nu este un film bun. Așa că trebuie să jucăm bine, iar fanii trebuie să fie întotdeauna lângă echipă”, a declarat Marius Șumudică în cadrul conferinței de presă, conform Digi Sport.

Publicat: 22 10. 2021, 22:34
Actualizat: 22 10. 2021, 22:37