O nouă prestație de gală marca Alexandru Maxim! Fotbalistul român a marcat un gol și a oferit o pasă decisivă în Cupa Turciei | VIDEO

Alexandru Maxim își continuă sezonul de senzație din Turcia cu încă o prestație de gală.

În șaisprezecimile Cupei Turcei, Gaziantep a reușit să o învingă pe Boluspor, scor 3-1, românul fiind pe teren pe tot parcursul meciului.

Mai mult, Alexandru Maxim a reușit să marcheze din nou pentru echipa sa, dar să și ofere o pasă decisivă.

Alexandru Maxim a deschis scorul pentru Gaziantep din penalty, în minutul 42. Românul a executat perfect, șutând în colțul drept al porții.

În cea de-a doua repriză, fotbalistul în vârstă de 32 de ani a contribuit decisiv la golul doi al turcilor. Maxim i-a pasat lui Ersoy, care în minutul 66 a majorat diferența. Gaziantep a închis tabel în minutul 90+3, după un gol marcat de către Lazar Markovic, fostul jucător de la Liverpool.

Alexandru Maxim a marcat primul gol în Cupa Turciei, însă mai are și alte trei reușite în campionat. La capitolul pase de gol, fostul jucător de la Stuttgart și Mainz stă și mai bine, având 9 asisturi: 4 în Cupă și 5 în Super Lig. În campionatul Turciei, Gaziantep ocupă poziția a 10-a cu 16 puncte acumulate în 13 meciuri.

• 3,5 milioane de euro este cota de piață a lui Alexandru Maxim, potrivit transfermarkt.com.

• Venit în iarna anului 2020 la Gaziantep, românul a evoluat pentru turci în 106 partide, reușind să contribuie decisiv cu 42 de goluri și 22 de asisturi.

Publicat: 22 12. 2022, 21:19