No Șumi, no problem! Kayserispor a câștigat după trei meciuri și „vânează” podiumul din Turcia

Kayserispor, echipa antrenată de Marius Șumudică, a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0, formația Osmanlispor, în etapa a 20-a din Superliga Turciei. A fost primul succes obținut de Kayserispor în campionat, după trei meciuri fără victorie – două înfrângeri și o remiză.

Mijlocașul Deniz Turuc a înscris unicul gol al întâlnirii, în minutul 12, din lovitură de la 11 de metri, și a decis astfel meciul pe care Marius Șumudică l-a privit din tribune, ca urmare a unei sancțiuni primite din partea federației din Turcia.

Portarul Silviu Lung Jr. și fundașul Cristian Săpunaru au fost integraliști la oaspeți, în timp ce mijlocașii Fernando Boldrin și William De Amorim au fost rezerve. Doar Boldrin a intrat pe teren, fiind introdus de Șumudică în minutul 86, în locul marcatorului golului.

În continuare pe locul 5 în clasament, Kayserispor a acumulat 34 de puncte și s-a apropiat la trei puncte de campioana Beșiktaș. Podiumul este format din liderul Bașakșehir, cu 42 de puncte, Galatasaray, cu 41, și Fenerbahce, care are 38 de puncte. Osmanlispor se află pe loc retrogradabil, al 16-lea, cu 18 puncte.

Echipa lui Șumudică va primi vizita celor de la Sivasspor, în etapa viitoare, într-un meci programat duminică, 11 februarie, de la 12:30.

Publicat: 04 02. 2018, 14:37
Actualizat: 04 02. 2018, 14:56