Nicolae Stanciu și Slavia Praga, gol de poveste împotriva lui Florin Niță! Fostul mijlocaș de la FCSB, assist în victoria cu Sparta Praga | VIDEO

radost-gól-Tomáš Holeš-(vlevo-SLA-1-0)-Nicolae Stanciu-(SLA),Image: 604777853, License: Rights-managed, Restrictions: Při použití tohoto snímku povinnost uvést kredit ve formě: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia, Model Release: no

Nicolae Stanciu trece printr-o formă excelentă și a dovedit asta și în marele derby dintre Slavia Praga și Sparta Praga. Românul a oferit assist-ul la primul gol, după o fază superbă, iar scorul final a fost 2-0 pentru gazde.

În minutul 45, Florin Niță, care a impresionat în tricoul României, n-a mai putut să evite golul, iar Sparta Praga a intrat în dezavantaj la cabine.

Holes a finalizat o acțiune excelentă a campioanei, assist-ul fiind oferit de Nicolae Stanciu, poate cel mai în formă jucător din Cehia.

Nicolae Stanciu, assist pentru Slavia Praga în derby-ul cu Sparta Praga, echipa lui Florin Niță

Pe finalul primei reprize, Sparta Praga a primit gol după o fază excelentă, care a adus aminte de echipa Barcelonei condusă de Pep Guardiola: șutul lui Holes a fost imparabil, iar Niță n-a putut salva.

Tecl a stabilit scorul final în minutul 81, iar Slavia are acum 17 puncte peste Sparta și orice discuție în privința titlului este practic încheiată.

Slavia Praga – Sparta Praga 2-0 | Echipele de start

Slavia: Kolar – Masopust, Kacharaba, Zima, Boril – Holes – Dorley, Stanciu, Provod, Lingr – Kuchta
Antrenor: Jindrich Trpisovsky

Sparta: Niță – Sacek, Vitik, Celustka, Hancko – Pavelka, Krejci – Wiesner, Dockal, Plavsic – Hlozek
Antrenor: Pavel Vrba

Fără vreun eșec în 26 de etape, Slavia se pregătește acum de meciul anului: după remiza de la Londra, Nicolae Stanciu și colegii lui sunt favoriți să o elimine pe Arsenal și să ajungă în semifinalele Europa League.

Arsenal și Slavia Praga s-au întâlnit pe Stadionul Emirates din Londra, în cadrul întâlnirii tur din sferturile de finală ale Europa League, și au remizat, scor 1-1, după golurile marcate de către Pepe, în minutul 86, respectiv Holes, în minutul 90+4.

Returul va avea loc joi, 15 martie, de la ora 22:00, la Praga.

Publicat: 11 04. 2021, 21:41
Actualizat: 11 04. 2021, 21:44