Nicolae Stanciu, învins dramatic în China de un autogol marcat în minutul 94! Lupta pentru titlu continuă, după ce și contracandidata a clacat pe teren propriu | VIDEO

Nicolae Stanciu participa la antrenamentul oficial de dinaintea meciului impotriva Macedoniei de Nord din cadrul Preliminariilor Campionatului Mondial 2022, desfasurat la Centrul National de Fotbal de la Mogosoaia, miercuri 24 martie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Nicolae Stanciu este în continuare lider în China, cu toate că Wuhan Three Towns a fost învinsă în ultima etapă de campionat.

Internaționalul român Nicolae Stanciu nu a avut noroc în cel mai recent meci disputat în prima ligă a Chinei. Wuhan Three Towns s-a văzut învinsă pe teren propriu de Changchun Yatai, 2-3, golul decisiv fiind un autogol înscris de gazde.

Cu toate acestea, echipa lui Nicolae Stanciu rămâne pe primul loc al clasamentului, la egalitate de puncte cu Shandong Taishan, care, de asemenea, a fost învinsă pe teren propriu.

Nicolae Stanciu, învins în China de un autogol! Lupta pentru titlu continuă, după ce și contracandidata a clacat pe teren propriu

Nicolae Stanciu a avut parte de o dezamăgire în cea mai recentă apariție în campionatul din China.

Wuhan Three Towns a pierdut cu 3-2 meciul jucat în fața propriilor suporteri, golul decisiv fiind marcat de Deng Hanwen în proprie poartă, în al patrulea minut al prelungirilor. Acesta a fost cel de-al cincilea eșec suferit de echipa internaționalului român Nicolae Stanciu, în primele 28 de partide ale sezonului.

Rezumatul meciului Wuhan Three Towns – Deng Hanwen:

Lui Wuhan Three Towns i-a trecut glonțul pe la ureche în această etapă, în care a fost la un pas să cedeze prima poziție a clasamentului. Din fericire pentru formația internaționalului român, însă, și contracandidata Shandong Taishan a fost învinsă în cursul zilei de miercuri. Echipa de pe locul secund al clasamentului primei ligi din China a fost învinsă, tot pe teren propriu și tot cu 3-2, de Shijazhuang.

Cele două echipe sunt în fruntea ierarhiei, la egalitate de puncte, 65, cu șase etape rămase de jucat din acest sezon.

În acest sezon, Nicolae Stanciu a jucat în 23 de meciuri pentru Wuhan Three Towns, reușind să marcheze opt goluri și să ofere opt pase decisive coechipierilor săi.

Publicat: 30 11. 2022, 17:11