Nicolae Stanciu, Împăratul Chinei! Românul a dat 3 pase de gol în trei partide și e lăudat de toată lumea

Nicolae Stanciu, mijlocașul român în vârstă de 30 de ani de la Wuhan Three Towns, a fost din nou decisiv pentru echipa sa, în campionatul din China.

Wuhan Three Towns a învins-o pe Meizhou Hakka cu scorul de 2-1, în cadrul etapei cu numărul 18 din prima ligă a Chinei.

Încă din minutul 5 al acestei întâlniri, Wuhan Three Towns a deschis scorul, din pasa decisivă a lui Nicolae Stanciu. Oaspeții au redus din diferență în minutul 17, iar Wuhan Three Towns a închis jocul în minutul 71, când Aziz a reușit dubla.

A fost cel de-al treilea meci consecutiv în care Nicolae Stanciu a reușit să ofere o pasă de gol în tricoul lui Wuhan Three towns.

Mijlocașul român a fost integralist în cadrul acestei întâlniri, iar specialiștii de la Sofascore l-au notat cu 9.2 pentru prestația din acest meci.

Cotat la 5.5 milioane de euro de către Transfermarkt, Nicolae Stanciu a jucat 18 meciuri pentru Wuhan Three Towns în acest sezon al primei ligi din China, însă nu a reușit să înscrie vreun gol, în timp ce în stagiunea precedentă a punctat de zece ori în cele 27 de partide jucate în campionat.

Nicolae Stanciu a ajuns la Wuhan Three Towns în martie 2022, când chinezii au plătit suma de patru milioane de euro către Slavia Praga în schimbul fotbalistului român.

Nicolae Stanciu, înapoi la Slavia Praga?

Recent, Jindrich Trpisovsky, antrenorul de la Slavia Praga, a declarat că îl așteaptă pe Nicolae Stanciu înapoi la echipă. Acesta a avut cuvinte de laudă la adresa fotbalistului român.

„Cred că Nico are întotdeauna uşa deschisă la Slavia. Bineînţeles, există întotdeauna o dorinţă pe de-o parte, dar pe de altă parte mai este și latura economică, adică ceea ce îşi poate permite clubul.

Dar Nico a fost un jucător excepţional, o persoană grozavă. Personal, m-am simţit foarte bine lucrând cu el. În acelaşi timp, simt că ar trebui să existe un jucător în echipă care să fie pe placul tuturor”, a spus Jindrich Trpisovsky, în urmă cu mai bine de o săptămână.

Nicolae Stanciu a jucat la Slavia Praga în perioada iulie 2019 – martie 2022, timp în care a câștigat două titluri de campion al Cehiei și o Cupă a Cehiei.

Publicat: 23 07. 2023, 19:58