Nicolae Stanciu, al treilea cel mai bun jucător al Slaviei Praga în meciul cu Arsenal din sferturile Europa League! Ce notă a primit fotbalistul român

Arsenal's Thomas Partey (left) and Slavia Praha's Nicolae Stanciu battle for the ball during the UEFA Europa League match at Emirates Stadium, London. Picture date: Thursday April 8, 2021.,Image: 604241823, License: Rights-managed, Restrictions: Editorial use only, no commercial use without prior consent from rights holder., Model Release: no

Nicolae Stanciu, mijlocașul în vârstă de 27 de ani al Slaviei Praga, a fost unul dintre cei mai buni oameni de pe teren în meciul cu Arsenal, scor 1-1, din sferturile de finală ale Europa League.

Arsenal și Slavia Praga s-au întâlnit pe Stadionul Emirates din Londra, în cadrul întâlnirii tur din sferturile de finală ale Europa League, și au remizat, scor 1-1, după golurile marcate de către Pepe, în minutul 86, respectiv Holes, în minutul 90+4.

Returul va avea loc joi, 15 martie, de la ora 22:00, la Praga.

Nicolae Stanciu, evoluție bună în Arsenal – Slavia Praga. Ce notă a primit românul

Nicolae Stanciu a fost titular în cadrul acestei întâlniri și a jucat până în minutul 85, când a fost înlocuit cu Masopust.

Considerat al treilea cel mai bun om al Slaviei Praga în acest meci, Nicolae Stanciu a primit nota 6.4 din partea site-ului Whoscored.com.

Cel mai bun jucător al cehilor a fost desemnat, desigur, Tomas Holes (28 de ani), marcatorul golului egalizator, care a primit nota 7.3. Pe locul secund se află Jan Boril, fundașul în vârstă de 30 de ani al Slaviei Praga, care a primit nota 6.4.

Statisticile lui Nicolae Stanciu înregistrate la Londra sunt chiar impresionante. Fotbalistul român a avut un procentaj de 90% în ceea ce privește pasele reușite și a atins mingea de nu mai puțin de 43 de ori. Acesta a avut și o ocazie importantă de a înscrie, în minutul 51, cu un voleu spectaculos ce nu a putut trece însă de apărarea engleză.

• 4.5 milioane de euro este cota de piață a lui Nicolae Stanciu, potrivit Transfermarkt.
  • 10 goluri în 23 de meciuri a înscris Nicolae Stanciu pentru Slavia Praga în actuala ediție a primei ligi din Cehia.
  • 3 goluri în 9 meciuri a reușit Nicolae Stanciu pentru Slavia Praga în acest sezon al Europa League.
  • 8 trofee are Nicolae Stanciu în palmares: 2 titluri de campion al României, 2 Cupe ale României, o Supercupă a României, toate cu FCSB, un titlu de campion al Belgiei și o Supercupă a Belgiei cu Anderlecht și un titlu de campion al Cehiei cu Slavia Praga.
Publicat: 09 04. 2021, 08:38