Nicolae Stanciu, assist și bară în ultima etapă din China! Echipa românului defilează în campionat

Mijlocașul Nicolae Stanciu (29 de ani) s-a făcut din nou remarcat în campionatul din China, unde a fost unul dintre artizanii celui mai recent succes obținut de Wuhan Three Towns.

Internaționalul român Nicolae Stanciu s-a adaptat rapid pe continentul asiatic, unde a demonstrat deja că oficialii lui Wuhan Three Towns nu au greșit când au scos din conturi 4 milioane de euro în schimbul transferului său.

În cea mai recentă etapă disputată în China, fotbalistul nostru a pasat pentru deschiderea scorului, apoi a lovit bara cu un șut din afara suprafeței de pedeapsă.

Nicolae Stanciu, pasă de gol și bară în ultima etapă din China

Nicolae Stanciu s-a adaptat foarte bine în China, unde este om de bază al lui Wuhan Three Towns, club care l-a achiziționat în luna martie de la Slavia Praga. Mijlocașul originar din Alba Iulia a reușit să iasă în evidență și în cel mai recent joc al formației sale, când a pasat decisiv la prima reușită a meciului.

Wuhan Three Towns s-a impus cu 5-1 în fața lui Shenzhen, românul pasând decisiv la prima reușită a meciului, semnată de Marcos Vinicius Amaral Alves în minutul 5. În finalul primei reprize, Nicolae Stanciu și-a încercat norocul din afara suprafeței de pedeapsă, dar mingea expediată de el a lovit bara.

În urma acestui succes, Wuhan Three Towns a ajuns la un total de 43 de puncte în clasament, obținute în primele 15 meciuri ale sezonului. Echipa fotbalistului nostru este liderul ierarhiei și rămâne singura formație din prima ligă a Chinei care încă nu a cunoscut gustul înfrângerii.

Publicat: 28 08. 2022, 18:28