Nebunie în Turcia! Marius Șumudică a evitat la ultima fază o înfrângere cu Galatasaray. Maxim, decisiv cu un gol din penalty în prelungiri. Tot românul a scos lovitura de la 11 metri | VIDEO

Nebunie în meciul pe care Gaziantep l-a jucat la Istanbul, contra celor de la Galatasaray! Echipa antrenată de Marius Șumudică a scos un punct incredibil, iar partida s-a încheiat cu scorul de 3-3. Alex Maxim și Alin Toșca au fost integraliști, iar mijlocașul a fost decisiv pentru oaspeți.

Senegalezul Djilobodji a deschis scorul pentru gazde, însă Galata, fără Florin Andone, a revenit până la pauză după reușitele semnate de Falcao și Belhanda.

VIDEO | Alex Maxim, decisiv pentru Marius Șumudică

Repriza secundă a fost una extrem de spectaculoasă. Calik a văzut cartonașul roșu, echipa lui Fatih Terim a rămas în zece oameni, dar o altă vedetă, Feghouli, a făcut 3-1 pentru Galata.

Gaziantep a profitat până la urmă de golul în plus, deși poate puțini se mai așteptau la asta. Twumasi a redus din diferență în minutul 78, Gaziantep a avut un gol anulat în prelungiri, dar Alexandru Maxim a adus un punct la ultima fază a meciului, după ce tot el a scos lovitura de la 11 metri.

Fără vreo mare presiune, echipa lui Marius Șumudică a produs surpriza și a plecat neînvinsă de la Istanbul. Românul îl avertizase pe Fatih Terim că meciul nu este ușor pentru Galata, lucru care s-a și întâmplat:  „Eu vreau trei puncte cu Galatasaray, dar dacă nu putem asta, atunci sper să luăm măcar un punct. Nu m-am predat niciodată și nici teamă nu mi-a fost de vreun meci”, afirmase fostul rapidist înaintea partidei, sigur pe el.

Marius Șumudică, pe locul 9 în Turcia cu Gaziantep

Cu 34 de puncte, Gaziantep a rămas la mijlocul clasamentului din Turcia, pe locul 9. De cealaltă parte, Galatasaray a pierdut două puncte mari și este la două puncte de podium.

Pe poziția a treia este revelația Sivasspor (53 de puncte), în timp ce pe primul loc se află Istanbul BB (59 de puncte), urmată de Trabzonspor (56 de puncte).

Publicat: 21 06. 2020, 23:16
Actualizat: 21 06. 2020, 23:31