Mutu, învins chiar de ziua lui!** Udinese – Cesena 4-1

Adrian Mutu (foto) a primit ieri o înfrângere din partea echipei lui Torje drept cadou de ziua lui. Cesena a pierdut cu 1-4 la Udinese, în etapa a 17-a din campionatul Italiei.

Speranțele Cesenei la un rezultat bun pe „Friuli” se legau exclusiv de Adrian Mutu (33 de ani), care ieri s-a întâlnit din nou cu șansa de a marca golul său cu numărul 100 în Serie A. Ținut într-un marcaj strâns, «Briliantul» a avut însă o prestație ștearsă și nu a trimis decât trei șuturi spre poarta lui Handanovic.

Festivalul golurilor a început încă din secunda 67, când Di Natale a deschis scorul după o fază de antrenament, dar la pauză s-a intrat la egalitate, 1-1. Asamoah a taxat însă eroarea portarului Antonioli și a înscris de la distanță (54), pentru ca Basta (74) și același Di Natale (83) să stabilească scorul final. Astfel, Udinese, la care Torje nu a fost folosit niciun minut, continuă să spere la mirajului câștigării primului Scudetto din istoria de 116 ani a clubului.

ZERO PE LINIE
Dispus în spatele vârfului Eder, într-un trident ofensiv din care au mai făcut parte Ceccarelli și Candreva, Adrian Mutu a avut o după-amiază modestă, după cum indică și statisticile sale de după meci.

Faulturi suferite: 1

„Scorul e prea dur, dar Antonioli a greșit grav. La 1-1 puteam marca prin Mutu, iar meciul s-a încheiat la eliminarea lui Lauro”, Daniele Arrigoni,antrenor Cesena

Publicat: 09 01. 2012, 08:19
Actualizat: 09 01. 2012, 08:20