Mutu, în mare formă

Cu un Mutu în mare formă, Fiorentina s-a impus cu 3-1 în deplasarea de la Palermo. Înainte de meci, atacantul român a dat asigurări că a scăpat de toate problemele medicale și promite că va reveni în cel mai scurt timp la forma care l-a consacrat. „Mă simt foarte bine și mă bucur că umărul s-a vindecat. Nici cu genunchiul nu mai am probleme. De acum voi crește mult în joc, veți vedea!“, „amenința“ atacantul român. Și s-a ținut de cuvânt!
Aseară, la Palermo, Mutu a fost din nou, după o lungă perioadă, cel mai bun jucător al „violeților“.

A marcat o „dublă“, a colaborat excelent cu Gilardino. Prima reușită a „Briliantului“, din minutul 41, a venit la scorul de 1-0 pentru toscani, după un contraatac-școală. Gilardino a scăpat singur pe partea dreaptă, a pasat în centru pentru Mutu, iar acesta l-a executat pe Amelia cu un șut plasat. La al doilea gol (62), românul a urmărit o respingere greșită a apărării siciliene și a șutat imparabil. Mutu a mai avut o oportunitate de a înscrie, însă a ratat incredibil. Apoi l-a lăsat de două ori pe Gilardino față în față cu portarul, dar acesta și-a bătut joc de ocazii. În minutul 77, Bresciano a avut o intrare criminală, din spate, asupra lui Mutu. Cum Prandelli efectuase deja toate schimbările, românul a rămas pe teren până la final, însă doar ca să facă figurație. Televiziunea italiană l-a surprins pe atacantul Fiorentinei în câteva rânduri ținându-se de genunchiul cu probleme.

"S-a întors Il Fenomeno. Mutu ne-a arătat azi (n.r. – ieri) care este adevărata lui valoare." – www.firenzeviola.it

Publicat: 27 10. 2008, 09:45
Actualizat: 27 10. 2008, 09:49