Mircea Lucescu, fază genială la meciul dintre Sturm Graz și Dinamo Kiev! A făcut o preluare perfectă la marginea terenului și a fost aplaudat | FOTO

Mircea Lucescu, antrenorul român al echipei Dinamo Kiev, a oferit faza serii în turul III preliminar al Ligii Campionilor, la meciul cu Sturm Graz.

Partida dintre Sturm Graz și Dinamo Kiev s-a disputat marți seară, în Austria, în manșa a doua a turului III preliminar din Liga Campionilor.

În tur, Dinamo Kiev a învins cu scorul de 1-0, iar în retur, austriecii au dus meciul în prelungiri cu golul marcat de către Hojlund, în minutul 27.

În prelungiri, Dinamo Kiev a marcat de două ori, prin Vivcharenko, în minutul 97, respectiv Tsygankov, în minutul 112, și a obținut calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor.

În minutul 35 al partidei din Austria, mingea era pe cale să iasă în afara terenului, dar pe traiectoria lui Mircea Lucescu.

Antrenorul român a făcut o preluare perfectă la marginea terenului și a fost aplaudat de către spectatorii prezenți în tribunele stadionului din Graz.

Ce a declarat Mircea Lucescu după meciul din tur

„Sturm a încercat să ne creeze probleme. Dar am reușit să rezistăm presiunii lor și să jucăm fotbal, controlând mingea. Adversarii s-au apărat foarte bine și strâns, așa că pot spune că meciul a fost greu pentru noi. Cu toate acestea, a fost dificil și pentru Sturm.

Sunt în cel mai bun ritm al jocului, au început deja campionatul și am avut câteva probleme înainte de joc, când Tsygankov a spus că a simțit o durere și a trebuit să-l înlocuiesc urgent în formația de start. În general, cred că am meritat acest gol, pentru că ne-am creat mai multe ocazii.

Fenerbahce și Sturm diferă în stilul lor de joc. Austriecii sunt foarte bine pregătiți fizic, au început puternic meciul. S-au bazat pe presiune și pe pase lungi, dar după 10 minute de joc am înțeles ce se întâmplă pe teren și am putut să ne descurcăm.

După cum am spus, cred că am meritat rezultatul de astăzi. Păcat că nu am putut înscrie al doilea gol. Am avut ocazii pentru asta, dar nu am găsit o soluție pentru a marca la finalul atacurilor avute.

Este important cum joacă întreaga echipă. La urma urmei, astăzi un jucător poate arăta bine, iar în meciul următor altul. Prin urmare, trebuie să depunem efort pentru un joc de echipă organizat și disciplinat.

Nu este atât de ușor să controlezi jocul într-o întâlnire cu o echipă precum Sturm. Le-am urmărit meciurile cu Salzburg, Galatasaray, Wolfsberg și a trebuit să găsim o soluție pentru a rezista presiunii”, a spus Mircea Lucescu, după meci, potrivit Sport.ua.

Sursă foto: Capturi Sport.ro

Publicat: 09 08. 2022, 23:21
Actualizat: 09 08. 2022, 23:54