Mircea Lucescu, eșec usturător în derby-ul cu Șahtior! Dinamo Kiev a avut doar cinci rezerve și om eliminat încă din prima repriză | VIDEO

Dinamo Kiev n-a avut nicio șansă în duelul cu Șahtior! Echipa lui Mircea Lucescu a pierdut clar derby-ul de duminică din Ucraina, scor 0-3. De menționat că Șahtior s-a impus în fața rivalei și în competiția internă Youth League.

Cu lotul decimat de cazurile de COVID-19, Dinamo Kiev s-a prezentat mai slab decât a făcut-o cu Barcelona, atunci când a pierdut cu 1-2, în grupele Ligii Campionilor.

În plus, Mircea Lucescu a mai primit o lovitură: Sydorchuk a fost eliminat în prelungirile primei reprize. Mijlocașul a avut o intrare foarte dură și a văzut cartonașul roșu după ce faza a fost analizată cu ajutorul VAR.

Șahtior, instrucție cu echipa lui Mircea Lucescu

Șahtior a demonstrat că umilința cu nemții de la Monchengladbach (0-6), din grupele Ligii Campionilor, a fost doar un accident, iar la Kiev a condus cu 1-0, după golul marcat de Moraes, care a profitat de ieșirea greșită a portarului.

Dinamo Kiev a rămas în zece oameni după eliminarea lui Sydorchuk și n-a putut să revină în repriza secundă, ba chiar a pierdut clar, la o diferență de trei goluri.

Marcos Antonio a făcut 2-0 cu un șut deviat din afara careului, în minutul 66, iar Alan Patrick a stabilit scorul final cu o execuție excelentă, fără nicio șansă pentru portarul advers.

Dinamo Kiev a suferit prima înfrângere din această ediție de campionat, dar rămâne pe primul loc, cu 20 de puncte. Șahtior n-a pierdut niciun meci până acum, dar este pe poziția a doua, cu 19 puncte.

Lista jucătorilor de la Dinamo Kiev infectați cu COVID-19: Giorgi Tsitaishvili, Denis Garmash, Mikkel Duelund, Alexander Karavaev, Tudor Băluţă, Nikolai Shaparenko, Vladislav Supryaga, Volodymyr Shepelev şi Bogdan Lednev.

Azi, Șahtior a mai obținut o victorie împotriva lui Dinamo Kiev, în Youth League, scor 1-0.

Publicat: 08 11. 2020, 19:13
Actualizat: 21 11. 2020, 01:48