Mircea Lucescu, erou la Kiev! Dinamo a câștigat în minutul 90, după ce a fost condusă, iar românul este la un pas de titlu în Ucraina

Dinamo Kiev a mai făcut un pas spre titlu sub comanda lui Mircea Lucescu, după ce echipa românului a câștigat dramatic duelul cu Oleksandriya, scor 2-1.

Sitalo a marcat repede pentru Oleksandriya, dar Dinamo Kiev s-a impus cu un gol în minutul 90, iar Mircea Lucescu, ofertat de două ori să preia postul de selecționer al României, se simte excelent în Ucraina și are șapte puncte peste rivala Șahtior, acolo unde a scris istorie și a câștigat Cupa UEFA.

De când a revenit în Ucraina, Mircea Lucescu a trecut prin mai multe episoade tensionate, însă cu toate acestea are șanse mari să câștige titlul, cu o echipă extrem de tânără. Tehnicianul le-a făcut cu mâna celor mai radicali dintre fani în deplasarea de la Lvov, câștigată de Dinamo Kiev cu 4-1. Suporterii nu l-au uitat pe Lucescu nici în meciul din sferturile Cupei, cu Kolos Kovalivka. S-au plasat la tribuna a doua și i-au cerut românului să plece de la echipă.

Mircea Lucescu, victorie în minutul 90 pe banca lui Dinamo Kiev

Eliminată de Villarreal din Europa League, acolo unde a atins faza optimilor de finală, Dinamo Kiev este cu gândul doar la lupta la titlu din Ucraina și visează să revină în grupele Ligii Campionilor.

Duminică, Mircea Lucescu și oamenii lui au mai trecut un „examen” dificil, câștigând cu 2-1 pe terenul celor de la Oleksandriya.

Sitalo a marcat în minutul 14 pentru gazde, dar Shaparenko a egalat din penalty, înainte de pauză. Rodrigues a adus victoria lui Dinamo Kiev în minutul 90, iar Mircea Lucescu a rămas cu un singur eșec în 20 de etape.

Dinamo Kiev are șapte puncte peste Șahtior, care a câștigat și ea duminică: a fost 2-0 pentru „mineri” cu Vorskla Poltava, golurile fiind marcate de Junior Moraes, fostul atacant al Gloriei Bistrița.

Publicat: 04 04. 2021, 23:27
Actualizat: 05 04. 2021, 00:24