Mircea Lucescu, ca și calificat în sferturile Europa League: „Victoria noastră nu poate fi pusă la îndoială”

Antrenorul echipei Șahtior Donețk, Mircea Lucescu a spus la finalul meciului cu Andelecht Bruxelles, din optimile Europa League, câștigat de echipa sa cu scorul de 3-1, că diferența putea fi mult mai mare, după cum a evoluat echipa sa în prima repriză.

A fost un meci foarte dificil, în care am arătat un nivel bun. Am luptat pentru un rezultat pozitiv și l-am reușit. Am avut o primă repriză foarte bună, iar scorul de 2-0 șa pauză nu a corespuns cu ce s-a întâmplat pe teren, putea fi mai mare. Cred că rezultatul de 3-1 corespunde diferenței care a fost pe teren” a spus Lucescu la finalul jocului.

Mircea Lucescu se așteaptă la un meci mult mai greu, în returul de la Bruxelles.

‘Anderlecht are jucători puternici. În repriza secundă chiar a dominat jocul, iar golul a venit ca o consecință a acestei dominări. A fost bine că am marcat golul al treilea, meritam să mai înscriem” a concluzionat tehnicianul lui Șahtior Donețk.

Șahtior Donețk a învins echipa Anderlecht Bruxelles cu scorul de 3-1, joi seara, la Lvov, în prima manșă a optimilor de finală ale Europa League. Șahtior s-a impus prin golurile marcate de Taison, Kucer și Eduardo. Golul echipei belgiene a fost marcat de Acheampong.