Mircea Lucescu a mai câștigat timp! Victorie incredibilă pentru Turcia în Suedia. Cum s-a terminat partida după ce nordicii au condus cu 2-0

Selecționerul Turciei, Mircea Lucescu, a mai scăpat din presiune după ce a obținut o victorie fantastică în Suedia, împotriva naționalei care a ajuns în sferturi la Campionatul Mondial. Turcia a fost condusă cu 2-0, dar a întors scorul și a câștigat cu 3-2.

• Suedia – Turcia 2-3 (Thelin ’35, Claesson ’49 / Calhanoglu ’51, Akbaba ’88 ’90+2)

Nordicii și-au păstrat statutul de favoriți și au terminat în avantaj prima repriză datorită golului lui Thelin. Suedezii au început perfect și repriza secundă, după ce, în minutul 49, Claesson a prins șutul perfect de la 30 de metri.

Turcia a reacționat imediat prin vedeta naționalei, Calhanoglu, care a tras în plasa laterală din unghi, la doar două minute după ce Suedia își dublase avantajul. Iar 11 minute mai târziu, Mircea Lucescu a luat decizie inspirată prin introducerea lui Emre Akbaba.

Mijlocașul lui Galatasaray a a egalat în minutul 88, după o combinație cu Tosun, iar în minutul 90+2 a adus victoria, care i-a salvat postul lui Mircea Lucescu.

Turcia face parte din grupa doi a Ligii B, alături de Rusia și Suedia. Mircea Lucescu este selecționerul turcilor de un an, din vara anului trecut, timp în care a câștigat trei partide, a remizat de patru ori și a bifat cinci înfrângeri.

• Situația în grupa 2, Liga B: 1. Rusia (3 puncte), 2. Turcia (3 puncte), 3. Suedia (0 puncte).

În cariera sa, „Il Luce” le-a mai antrenat pe Corvinul Hunedoara, România, Dinamo, AC Pisa, Brescia, Reggiana, Rapid, Inter Milano, Galatasaray, Beșiktaș, Șahtior și Zenit.

Publicat: 11 09. 2018, 08:53
Actualizat: 11 09. 2018, 08:54