Mihai Dobre a debutat pentru Bournemouth! Echipa românului a făcut spectacol total în Cupa Angliei, iar Dobre a fost autorul unui gest superb

single club/league/player publications/services. Alex Dobre of Bournemouth AFC Bournemouth v Lazio, Pre Season Friendly, Football, Vitality Stadium, Bournemouth, UK - 02 Aug 2019, Image: 462114764, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists (outside the EU), club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 45 images (+15 in extra time). No use to emulate moving images. No use in betting, games or, Model Release: no, Credit line: Kieran McManus/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Zi de neuitat pentru Mihai Dobre! Ajuns la Bournemouth în vara acestui an, mijlocașul a debutat sâmbătă, în victoria clară obținută de echipa sa în Cupa Angliei: gruparea din Premier League s-a impus cu 4-0 în fața celor de la Luton Town.

Fotbalistul în vârstă de 21 de ani a fost introdus în minutul 80, în locul Fraser, la scorul de 3-0 pentru gazde. Cu jucătorul român în teren, Bournemouth a marcat și al patrulea gol, prin Solanke, iar Dobre a fost primul care l-a felicitat pe fostul atacant al lui Liverpool.

Format la școala „FC Viitorul Mihai Georgescu Cluj”, Mihai-Alexandru Dobre, care așteaptă acum și ziua debutului în Premier League, a ajuns la Bournemouth în 2017, club care l-a împrumutat la Bury, Rochdale și Yeovil Town.

A jucat 4 meciuri pentru România U21

Mihai Dobre a bifat 4 meciuri pentru reprezentativa de tineret a României, iar în campania de acum pentru Euro a fost folosit de Mirel Rădoi în partida de la Aalborg cu Danemarca, pierdută de tricolorii mici cu 1-2. Atunci, Dobre a intrat în minutul 66, în locul lui Drăguș.

În 2017, jucătorul lui Bournemouth a marcat în victoria României U21 cu Elveția (2-0), pe vremea când reprezentativa de tineret era pregătită de Daniel Isăilă.

Publicat: 04 01. 2020, 23:17
Actualizat: 04 01. 2020, 23:19