Mesaj pentru selecționerul Edi Iordănescu: Ianis Hagi, gol pentru Rangers! | VIDEO

Este deja bine-cunoscut faptul că selecționerul Edi Iordănescu a fost destul de aspru criticat în România, în special de către Gică Hagi, pentru faptul că nu l-a convocat pe Ianis Hagi la națională pentru meciurile cu Andorra și Belarus, primele din campania de calificare la Campionatul European din 2024.

Mesaj pentru selecționerul Edi Iordănescu: Ianis Hagi, gol pentru Rangers!

La momentul respectiv, selecționerul a argumentat neconvocarea mijlocașului ofensiv de 24 de ani spunând că acesta tocmai ce revenise pe teren după acea accidentare foarte gravă suferită la genunchi și că avea nevoie să rămână în programul zilnic de pregătire de la Rangers.

De atunci, Ianis Hagi a început să fie folosit din ce în ce mai mult de antrenorul Michael Beale, iar recent a fost chiar și titularizat de către acesta. Totul a culminat cu primul gol marcat de internaționalul român de la acea teribilă accidentare.

Fiul lui Gică Hagi a înscris în minutul 55 al meciului câștigat de Rangers în deplasare cu Hibernian, în etapa cu numărul 36 din Premiership. Fotbalistul român a trimis inițial un șut cu piciorul drept din marginea careului de 16 metri, mingea a fost blocată de un fundaș advers, dar a sărit înapoi la Ianis, care a trimis-o în plasă, de data această cu un șut cu piciorul stâng.

Așa cum era de așteptat, acest moment a adus o adevărată descătușare pentru Ianis Hagi, care s-a bucurat foarte mult pentru această reușită. De acum, este clar că el va fi cerut cu și mai mare insistență la națională de către majoritatea oamenilor de fotbal din România. În iunie, „tricolorii” vor avea o „dublă” de foc în preliminariile pentru Euro 2024, cu Kosovo și Elveția, ambele jocuri urmând a se disputa în deplasare.

Internaționalul român le-a răsplătit încrederea oficialilor clubului de pe Ibrox Park

Ianis Hagi a dus scorul la 2-0 cu această reușită. Anterior, în minutul 32, James Tavernier deschisese scorul pentru gruparea de pe Ibrox Park. În minutul 86, Todd Cantwell a dus scorul la 3-0, iar în prelungirile meciului Paul Hanlo a marcat „golul de onoare” pentru Hibernian.

Internaționalul român a fost titular în acest meci și a fost înlocuit de Michael Beale în minutul 74 cu tânărul Alex Lowry, în vârstă de doar 19 ani. În acest joc de la Hibernian, Ianis Hagi a fost folosit pe o poziție oarecum neobișnuită pentru el, de al doilea vârf, avându-l pe Fashion Sakala coleg de linie și cu Todd Cantwell venind din linia a doua, din poziție de mijlocaș ofensiv.

În urma acestei victorii cu 3-1 de la Hibernian, se poate spune că Rangers a câștigat doar moral în perspectiva sezonului viitor, întrucât titlul din actuala stagiune a fost decis de ceva timp în favoarea marii rivale Celtic.

Publicat: 21 05. 2023, 17:00