Mesaj pentru Edwrd Iordănescu?! Florin Andone a marcat din nou pentru Las Palmas și echipa a urcat pe loc de promovare directă în La Liga

Florin Andone este în formă de zile mari la Las Palmas. Fotbalistul român a reușit să marcheze din nou pentru formația sa, pe care a ajutat-o să câștige în ultima etapă.

Galbenii au reușit să o învingă pe Tenerife, scor 3-1, în cadrul etapei cu numărul 17 din Secunda Division și a urcat până pe locul doi al clasamentului.

Cel de-al treilea gol a fost marcat de către Florin Andone, care a ajuns la două goluri reușite pentru Las Palmas în cele 6 partide jucate în campionat.

Pejion a deschis scorul în prima repriză din pasa lui Loiodice, iar tot el a dublat avantajul, în minutul 57, din pasa aceluiași francez.

Florin Andone a ieșit la rampă în minutul 89. Enzo Loiodice, fotbalistul care a contribuit decisiv și la celelalte două goluri, i-a pasat românului în adâncime, iar fostul atacant de la Brighton și Galatasaray l-a executat cu sânge rece pe portarul lui Tenerife la colțul scurt.

Fotbalistul român în vârstă de 29 de ani a jucat doar 6 meciuri pentru Las Palmas însă a reușit să marcheze deja de două ori. La ora actuală, Florin Andone este unul dintre cei mai in formă atacanți români din campionatele străine.

Următoarele meciuri ale naționalei României sunt anul viitor, iar Florin Andone poate fi o variantă pentru selecționerul Edward Iordănescu, mai ales că atacantul pe care tehnicianul se bazează, George Pușcaș, nu a reușit niciun gol în acest sezon pentru Pisa.

1 milion de euro este cota de piață a lui Florin Andone, potrivit transfermarkt.com.

„Gol de atacant. Contează pentru moral. În momentul în care stai 6 luni și dai un gol, te ajută foarte mult la moral, să te pregătești bine, să îți reintri în formă. Uitați-vă ce bine îi ia fața fundașului, asta spune multe. Are forță.

După accidentări, forța este mereu una foarte bună, dar problema este din punct de vedere aerob. Îți pierzi foarte mult capacitatea de efort”, a spus Andrei Cristea, la Digi Sport.

Publicat: 27 11. 2022, 12:21
Actualizat: 27 11. 2022, 13:11