Meciul lui Cernat

Când toată lumea îl dădea terminat pe Florin Cernat, mijlocașul lui Dinamo Kiev a strâns din dinți, a tras tare și a revenit în lotul primei echipe a lui Iuri Semin, ultimele sale evoluții aducându-ne aminte de anii în care era supranumit „Diamantul”.

După două goluri fabuloase în Cupa Ucrainei, ambele marcate în urma unor șuturi de la peste 20 de metri, Cernat a dovedit că este un jucător de care Kievul nu se poate dispensa atât de ușor. Ieri, în meciul de campionat cu Dnepr Dnepropetrovsk, românul a fost introdus la scorul de 0-0, în minutul 58, în locul conaționalului Tiberiu Ghioane, mutarea lui Semin fiind decisivă. Mai întâi, Cernat a pasat decisiv pentru reușita lui Diakhate (78), după care a majorat scorul la 2-0 printr-un șut din interiorul careului, în penultimul minut de joc. Meciul s-a terminat 2-1, oaspeții, fără Ionuț Mazilu în lot, reducând din diferență în prelungiri.

Raț, centrare pentru victorie

Șahtior Donețk continuă cursa de urmărire a liderului Dinamo Kiev, deși distanța dintre cele două echipe este de 9 puncte după cele 17 etape scurse. Ieri, „minerii”, cu Răzvan Raț integralist, au câștigat greu acasă, 1-0 cu Karpaty Lviv, partidă decisă de reușita lui Gladkyi, venită după o incursiune pe banda stângă și o centrare a fundașului român.

Publicat: 30 11. 2008, 20:46
Actualizat: 01 12. 2008, 08:51