Debut cu succes pentru Marius Șumudică la Malatyaspor! A învins echipa lui Mario Balotelli și a ieșit din zona retrogradării

Campioana nationala la fotbal, echipa CFR Cluj (echipament visiniu) si castigatoarea Cupei Romaniei, CSU Craiova, disputa Supercupa Romaniei intr-o partida desfasurata pe Arena Nationala din Bucuresti, sambata, 10 iulie 2021. GEORGE FLUSTER / MEDIAFAX FOTO

Yeni Malatyaspor, noua echipă a lui Marius Șumudică, s-a impus cu 2-0 în fața lui Adana Demirspor, echipa unde evoluează și celebrul atacant Mario Balotelli.

Marius Șumudică și-a început cu dreptul noua experiență în Turcia, pe banca lui Malatyaspor. Echipa românului s-a comportat exemplar la primul meci sub comanda sa, pe care a reușit să îl câștige cu 2-0.

Tehnicianul nostru a mai condus-o pe Malatyaspor într-un meci amical, pierdut cu 2-0 în fața lui Gaziantep, fosta sa formație.

Marius Șumudică, debut reușit la Malatyaspor

Yeni Maltyaspor a dispus de Adana Demirspor, care l-a avut pe teren și pe Mario Balotelli, cu 2-0, la primul meci oficial sub comanda lui Marius Șumudică.. Italianul a avut o prestație bună și a avut câteva situații bune de a marca, însă nu a reușit să învingă defensiva antrenorului român.

Primul gol al partidei a venit în minutul 36, când Tetteh a profitat de o neînțelegere în defensiva Adanei și a marcat cu un șut din unghi. În minutul 55, Simon Deli i-a făcut un cadou imens lui Șumudică la debut, deviind nefericit balonul în propria poartă după un corner al lui Malatyaspor.

Victoria obținută de Marius Șumudică este cu atât mai importantă cu cât vine în urma a cinci eșecuri consecutive, care au dus echipa în zona retrogradării. Grație acestui succes, formația a părăsit subsolul clasamentului, dar rămâne cu emoții mari.

Cu toate că situația nu este nici pe departe una pozitivă, Marius Șumudică a anunțat – înainte de meciul cu Adana – că vrea să o ducă pe Malatyaspor între primele opt echipe din Super Lig.

Publicat: 16 10. 2021, 21:43