Marius Șumudică a bifat încă o victorie în Arabia Saudită și rămâne pe loc de Liga Campionilor. Budescu a revenit pe teren după acccidentare

Al-Shabab, echipa antrenată de Marius Șumudică, a câștigat cu 2-1 în campionatul Arabiei Saudite. Trupa tehnicianului român a trecut în etapa a 23-a de Al-Faysaly, ocupanta locului 8. În urma succesului, Al-Shabab își păstrează locul 3, care duce în preliminariile Ligii Campionilor Asiei.

Scorul a fot deschis de echipa lui Șumudică, prin Steve (min. 17). Deși până la pauză și-a creat mai multe ocazii, Al-Shabab a intrat cu 1-0 la cabine. În repriza secundă, datele s-au schimbat. Oaspeții au ieșit mai mult la joc, au fost mai incisivi, dar nu a fost suficient pentru golul egalizator. Tot Al-Shabab a marcat (min.75) prin vedeta echipei Boussoufa. Al-Faysaly a marcat golul de onoare prin Luisinho (min. 82), din penalty.

Valerică Găman a fost trimis de Șumudică încă din primul minut și a rămas pe teren pe parcursul celor 90 de minute. Budescu, recent revenit după o accidentare, a intrat în ultimele 10 minute și s-a ales cu un catonaș galben în minutul 86.

În următoarea etapă, Al-Shabab se deplasează pe terenul lui Al-Ettifaq, locul 9, care nu a mai câștigat în campionat de 5 meciuri.

Publicat: 07 03. 2019, 20:18
Actualizat: 07 03. 2019, 20:26