Marius Șumudică a ajuns în pragul demiterii! Dacă nu câștigă luni va fi demis de bașkanii lui Gaziantep: „E ultima șansă!”

Marius Șumudică este sub o presiune uriașă la Gaziantep, de unde urmează să fie demis dacă nu va câștiga meciul de luni, anunță presa din Turcia.

Șefii lui Gaziantep nu mai acceptă încă o înfrângere și au de gând să renunțe la antrenorul român Marius Șumudică în cazul în care acesta nu va câștiga următorul meci din prima ligă din Turcia.

Echipa tehnicianului nostru dă piept luni, de la ora 19:00, pe teren propriu cu Rizespor. Presa din „Țara Semilunei” aunță că această partidă seste hotărâtoare pentru viitorul lui Marius Șumudică. Bașkanii nu mai au răbdare și vor să vadă încă trei puncte în „zestrea” echipei, în caz contrar urmând să schimbe componența conducerii tehnice, deci inclusiv vor să renunțe la serviciile lui Marius Șumudică.

Anunțul pericolului în care se află antrenorul român a fost făcut de presa din Turcia.

„Dacă nu va câștiga meciul de luni acasă cu Rizespor, riscă să fie concediat!

După cele două victorii legate în campionat, care au scos echipa din coada clasamentului, Gaziantep a revenit la vechea ordine dinaintea venirii lui Șumudică.

Un nou eșec contra fostei lui echipe, Rizespor, ar putea conduce la o despărțire prematură. E ultima șansă a antrenorului de 52 de ani pentru a continua colaborarea cu «alb-negrii»”, a scris publicația Olay Medya.

Gaziantep este pe locul 18 în Super Lig, cu 9 puncte acumulate în primele 10 etape, iar Rizespor, adversara de luni, este pe locul 10, cu 14 puncte.

La începutul anului 2021, Marius Șumudică a antrenat la Rizespor timp de 38 de zile, fiind dat afară în ziua în care a împlinit 50 de ani.

Ce a spus Marius Șumudică după înfrângerea cu Beșiktaș

După ce Gaziantep a pierdut cu 2-0 în fața lui Beșiktaș, Marius Șumudică a acuzat modul în care jucătorii lui au tratat unele faze.

„Au fost două reprize diferite. Adversarul din prima repriză nu a putut să intre în poziție și a încercat doar șuturi de la distanță. În a doua repriză am primit un gol dintr-o fază fixă. A trebuit să ne asumăm responsabilitatea acolo, dacă nu marcăm bine adversarul, atunci vom primi gol. Nu pot accepta asta.

Am început apoi să ne deschidem după ce am primit primul gol, pentru că ne doream să obținem cel puțin un punct. Din păcate am primit și al doilea gol, însă vreau să felicit echipa pentru spiritul de luptă. Nu este ușor să joci în fața a 30 de mii de oameni.

Azi am avut din nou ocazii clare, dar nu putem câștiga puncte doar dacă ne apărăm. Vom lucra la asta. Jucătorii mei au acoperit foarte bine Beșiktașul, mă bucur pentru asta. Tactic, Beșiktaș nu ne-a fost superioară. Dacă dai un gol în fotbal, poți câștiga”, a spus Șumudică, pentru presa din Turcia.

Publicat: 05 11. 2023, 18:19