Lucian Burdujan s-a răzbunat pe familia Lucescu!** Fostul stelist i-a luat două puncte lui „Il Luce” în campionatul Ucrainei

Șahtior nu mai este lider în Ucraina! Echipa lui Mircea Lucescu a terminat aseară la egalitate, scor 2-2, pe terenul lui Cernomoreț Odessa, în etapa a opta. Golurile gazdelor au fost marcate de Burdujan!

Nimic nu anunța pasul greșit al lui Șahtior, care în mod normal trebuia să mai bifeze trei puncte pe terenul unei echipe care nu a bătut pe nimeni până acum în Ucraina. S-a opus însă Lucian Burdujan, atacantul lui Cernomoreț. Acesta a deschis mai întâi scorul, în minutul șase, iar în prelungirile partidei a dat lovitura de grație, aducând o egalare nesperată pentru echipa sa. Burdujan nu mai reușise până ieri decât un gol pentru Cernomoreț în șase meciuri. De acest rezultat a profitat Dinamo Kiev, care a trecut pe primul loc în Ucraina, devansându-i pe „mineri” la golaveraj.

Răzbunare perfectă
Lucian Burdujan aștepta de mult momentul pentru a se „răzbuna” pe familia Lucescu. În primul mandat al lui Răzvan la Rapid, atacantul a avut un conflict deschis cu acesta, motiv pentru care prindea mai rar primul unsprezece. Ultima echipă din România la care a jucat Burdujan a fost Steaua. Și de aici el a plecat după ce a fost criticat de patronul Gigi Becali, apucând să bifeze doar cinci partide în tricoul roș-albastru.

Publicat: 29 08. 2011, 03:00
Actualizat: 29 08. 2011, 03:00