Lucescu: „Merităm să jucăm în sferturile Cupei UEFA”

Antrenorul Mircea Lucescu a declarat, joi seară, că echipa Șahtior Donețk a demonstrat, după meciul cu ȚSKA Moscova, scor 2-0, că merită să joace în sferturile de finală ale Cupei UEFA, informează site-ul oficial al grupării ucrainene.

"Nu cred că există dubii în privința victoriei noastre. Am demonstrat că merităm să jucăm în sferturi. Am pregătit intens acest joc și ȚSKA nu a avut nicio ocazie de a marca. L-am blocat pe Vagner Love, un jucător foarte bun și care nu a putut trece de fundașii noștri. Igor Duljaj a muncit enorm. Pasele lui Lewandowski au fost de mare ajutor pentru atacanți, Darijo Srna a fost minunat, ca de obicei. Trebuie să menționez și determinarea atacanților noștri, tehnica și creativitatea mijlocașilor, Jadson și Fernandinho. Cred că Fernandinho a făcut cel mai bun meci din acest an. Am fost încântat de jocul lui. Cred că întreaga echipă trebuie menționată. Felicitările mele!", a declarat Mircea Lucescu.

Echipa ucraineană Șahtior Donețk, cu Mircea Lucescu pe banca tehnică și cu Răzvan Raț rezervă, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei UEFA, cu scorul general de 2-1, după ce a învins, joi, formația rusă ȚSKA Moscova, în manșa secundă jucată pe teren propriu, scor 2-0 (0-0).

Golurile au fost marcate de brazilianul Fernandinho, în minutul 54, dintr-un penalti obținut tot de el, și de Luiz Adriano, în minutul 70. În sferturi, "minerii" vor da piept cu Olympique Marseille, probabil cel mai greu adversar pe care-l puteau întâlni la acest nivel al competiției.