Louis Munteanu, gol superb pentru Fiorentina U19, în meciul cu Inter! Românul i-a ridicat în picioare pe cei din conducere | VIDEO

Louis Munteanu, atacantul în vârstă de 18 ani al Fiorentinei, a înscris un gol superb în Italia, contra echipei U19 a lui Inter.

Fiorentina U19 și Inter U19 s-au întâlnit în cadrul etapei a opta din Primavera, iar echipa lui Louis Munteanu a învins cu scorul de 2-1.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 64, prin reușita lui Fonseca, însă după mai puțin de un minut Louis Munteanu a restabilit egalitatea.

Louis Munteanu, gol superb pentru Fiorentina U19, în meciul cu Inter U19

Atacantul român a pătruns în careu pe partea dreaptă, a trimis un șut puternic pe jos, la colțul lung și nu i-a dat nicio șansă portarului echipei adverse. Louis Munteanu a marcat astfel pentru scorul de 1-1, un gol extrem de important pentru echipa sa. Reușita fotbalistului provenit de la Viitorul i-a ridicat în picioare pe cei din conducerea Fiorentinei, aflați în tribună.

Este al doilea gol reușit de către Louis Munteanu în tricoul Fiorentinei U19, după cel marcat în poarta Romei U19, în luna octombrie.

În prelungirile partidei, Di Stefano și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, cu un gol de trei puncte. Acesta a adus victoria Fiorentinei în meciul cu Inter U19, scor 2-1.

După șapte meciuri jucate, Fiorentina U19 se află pe locul 9, cu 9 puncte. De cealaltă parte, Inter U10 ocupă locul 6, cu 10 puncte, după șase meciuri jucate.

Louis Munteanu a ajuns la Fiorentina în toamna anului trecut, când italienii au plătit către FC Viitorul nu mai puțin de două milioane de euro în schimbul atacantului român.

Acesta a semnat atunci un contract valabil pe patru ani, cu mențiunea că trebuie să joace în primul an pentru echipa din Primavera.

• 2 goluri și o pasă de gol a reușit Louis Munteanu în cele 5 meciuri jucate pentru Fiorentina U19.
  • 350 de mii de euro este cota de piață a lui Louis Munteanu, potrivit Transfermarkt.
  • 3 goluri în 21 de meciuri jucate în total pentru FC Viitorul a reușit Louis Munteanu, în Liga 1.
Publicat: 01 02. 2021, 12:38
Actualizat: 06 03. 2021, 18:58