Liviu Antal, din nou decisiv pentru Zalgiris. VIDEO | Atacantul român a înscris o „dublă” pentru lituanieni și revine în cursa pentru titlul de golgheter

Atacantul român Liviu Antal (30 de ani) a înscris, vineri, două goluri pentru formația sa, Zalgiris, în meciul de pe terenul lui Kauno Zalgiris, scor 4-3, în runda cu numărul 14 din prima ligă lituaniană.

Krusnauskas, pentru Kauno, și Tomic, pentru Zalgiris, au fost primii marcatori ai partidei. Liviu Antal a ieșit la rampă în minutul 32, când s-a aflat exelent la finalizare. Krusnauskas a egalat la doi în minutul 44, însă scorul pauzei a fost stabilit tot de român, care a speculat o inexactitate a defensivei gazdelor.

În minutul 85, gazdele au egalat prin Joao Figueiredo, din penalty, însă Zalgiris a obținut victoria grație reușitei lui Fejzullahu, cu două minute înainte de final.

S-a terminat 4-3 pentru Zalgiris, iar echipa lui Liviu Antal și Laurențiu Brănescu, ultimul rezervă, se află pe locul secund în Lituania, cu 31 de puncte, la două lungimi în spatele campioanei Suduva, care are un meci mai puțin disputat.

Antal a ajuns la șase goluri reușite în acest sezon pentru Zalgiris, clasându-se pe locul cinci în clasamentul golgheterilor primei ligi din Lituania. Tomislav Kis, colegul său din ofensivă, este lider, cu 11 reușite.

Liviu Antal, fost campion al României cu Oțelul Galați, evoluează din 2017 la Zalgiris, iar la începutul acestui an a semnat o nouă înțelegere cu formația care a încheiat pe locul secund ediția trecută de campionat din Lituania.

Publicat: 15 06. 2019, 09:42
Actualizat: 15 06. 2019, 09:43