Rezultat modest pentru Marius Șumudică. Gaziantep a scăpat printre degete un succes uriaș, chiar dacă a jucat în superioritate numerică. Cum arată clasamentul

Gaziantep – Goztepe 1-1 (Vural 58 / Emir 82)

Marius Șumudică a ratat șansa de a urca pe locul 2 în prima ligă a Turciei. Echipa sa, Gaziantep, a remizat luni cu Goztepe, scor 1-1. Gaziantep a condus cu 1-0, dar oaspeții au egalat în minutul 82.

Gaziantep și Goztepe s-au duelat în prologul etapei cu numărul 6 din prima ligă a Turciei. Vural a deschis scorul în minutul 58, iar un succes ar fi propulsat-o pe Gaziantep pe locul 2. Emir a restabilit egalitatea în minutul 82, iar Gaziantep n-a mai avut forța să înscrie și golul de 2-1. De notat faptul că Goztepe a egalat în timp ce juca în 10 oameni. Beto, fost portar la CFR Cluj, a fost eliminat în minutul 50.

S-a terminat 1-1, astfel că Gaziantep rămâne pe locul 3, la egalitate cu Fenerbahce. Ambele au câte 11 puncte. Lider este Alanyaspor, cu 14 puncte.

Alin Toșca și Junior Morais au fost integraliști la Gaziantep, în partida cu Goztepe. În etapa următoare, Gaziantep va primi vizita celor de la Istanbul Bașakșehir.

Echipa lui Marius Șumudică se poate lăuda cu trei victorii în primele șase etape. Gaziantep a început dezastruos sezonul, cu 0-5 în compania lui Fenerbahce, dar apoi au început să adune puncte. De-a dreptul spectaculos a fost succesul cu Beșitaș din etapa a patra, scor 3-2. Toșca și Junior Morais au evoluat în toate etapele.

Echipele folosite:

• Gaziantep: Guvenc – Ceylan, Djilobodji, Kana-Biyik, Toșca, J. Morais – S. Diarra (Pawlowski 61′), Tetteh (Chibsah 10′), Vural – Twumasi, Demir
  • Antrenor: Marius Șumudică
  • Goztepe: Beto – Gassama, Ozturk, Titi, Emir (Wallace 85′) – Castro, Aydogdu (Akbunar 67′) – Gurler, Mossoro, Napoleoni (Bakirbas 53′) – Jerome
  • Antrenor: Tamer Tuna
Publicat: 30 09. 2019, 21:58
Actualizat: 30 09. 2019, 22:00