Laurențiu Reghecampf, dialog aprins cu un jurnalist pe tema fotbaliștilor români: „Nu ai dreptul să alegi jucătorii?”

Laurențiu Reghecampf a reacționat, după egalul pe care formația sa l-a reușit în ultima etapă.

Neftchi Baku a terminat la egalitate partida contra celor de Gabala, scor 0-0, din runda cu numărul 22 din campionatul Azerbaidjanului.

După această remiză, formația antrenată de românul în vârstă de 47 de ani a rămas pe poziția a treia a campionatului, fiind la 12 puncte de liderul Qarabag.

La finalul celor 90 de minute, Laurențiu Reghecampf a fost prezent la conferința de presă, acolo unde a avut un dialog aprins cu un jurnalist pe tema fotbaliștilor români.

Jurnalist: „Alți antrenori din România au adus jucători români buni la echipele lor, însă de când ai venit aici nu am văzut niciunul. Care e motivul?”

Reghecampf: „Eu nu sunt aici să aduc jucători, ci să antrenez echipa. Avem o echipă de scouting, avem oameni care lucrează în această direcție. Dacă mi se prezintă un jucător român și este bun, de ce nu?”

Jurnalist: „Nu ai dreptul să alegi jucătorii?”

Reghecampf: „Nu, nu, nu! Nu m-ai înțeles. Eu aleg jucătorii împreună cu echipa de scouting”

Jurnalist: „Și atunci de ce nu ați adus niciun român?”

Reghecampf: „Pentru că nu avem niciun fotbalist român disponibil”

Cel mai negativ aspect al meciului a fost chiar arbitrajul”

Mai mult, Laurențiu Reghecampf a criticat și arbitrajul de la partida contra celor de la Gabala.

Românul a dezvăluit că centralul partidei l-a ignorat, atunci când s-a dus la el pentru a discuta.

„Nu vorbesc niciodată de arbitraj, dar cel mai negativ aspect al meciului a fost chiar arbitrajul. Am încercat să am un dialog cu arbitrul după meci.

Nu a vrut să vorbească cu mine. Poate nu am eu nivelul necesar pentru o discuție cu el.

Mi-a spus că e important să jucăm fotbal. I-am zis că trebuie mai întâi să ne lase să jucăm fotbal. A fluierat din minut în minut, a făcut multe greșeli”, a spus Reghecampf, conform presei azere.

Publicat: 11 02. 2023, 11:48