Laszlo Boloni a smuls un punct mare cu Marseille în ultima etapă din Ligue 1! Meci nebun pentru antrenorul român: eliminare și două goluri anulate

Laszlo Boloni a făcut minuni sezonul trecut în Ligue 2, când a promovat-o pe Metz, la capătul unui final de campionat tensionat. Însă, în această stagiune, misiunea pentru fostul selecționer al României devine mai dificilă, mai ales după ce a fost învins categoric de Rennes, 1-5, în prima rundă din Ligue 1.

Însă, în a doua etapă, Metz a reușit un rezultat important pe teren propriu, contra lui Marseille, având în vedere că gazdele au rămas în inferioritate numerică în minutul 59.

La pauză, OM conducea cu 1-0, grație golului înscris de Emran Soglo, în minutul 14. Numai că, în minutul 71, Metz a reușit să treacă în avantaj, 2-1, în ciuda faptului că evolua în inferioriate numerică din minutul 59. Doar că, în minutul 82, Vitinha i-a răpit șansa lui Lazlo Boloni să obțină prima victorie din Ligue 1 în acest sezon, așa că tehnicianul trecut pe la Sporting, AS Mocano și Lens a trebuit să se mulțumească doar cu un punct.

În urma acestui rezultat, Metz a acumulat primul punct în primul eșalon din Franța și ocupă locul 13 în clasament. De cealaltă parte, Marseille este lider după primele două etape, cu 4 puncte acumulate, până când celelalte echipe își dispută meciurile din runda a doua a campionatului.

Publicat: 19 08. 2023, 09:53
Actualizat: 19 08. 2023, 09:54