Keșeru, de neoprit. Ludogoreț a demolat o echipă din Irlanda de Nord în preliminariile Ligii Campionilor

Claudiu Keșeru a contribuit la victoria lui Ludogoreț, scor 7-0 , cu FC Crusaders, echipă din prima ligă a Irlandei de Nord. Campioana a Bulgariei pentru șapte ani consecutiv, Ludogoreț joacă în primul tur al calificărilor în Champions League. În turul al doilea, va intra în luptă și CFR Cluj.

Bulgarii au stabilit un record pentru club, cea mai mare victorie dintr-un meci de calificări. Keșeru a marcat în minutul 53 și a fost schimbat după 68 minute, Cosmin Moți a fost integralist, iar Dragoș Grigore nu a fost inclus în lot. Au mai marcat polonezul Jakub Swierczok, hattrick, brazilianul Marcelinho, dublă, dar și nord-irlandezul Rodney Brown, autogol.

Cele mai mari performanțe ale clubului rămân optimile de finală din Europa League (sezonul 2013/14) și calificarea în grupele Champions League, ultima dată în sezonul 2016/17, an în care s-au înfruntat cu PSG, Arsenal și FC Basel. Returul dintre cele două formații se va disputa marțea viitoare, pe 17 iulie.