Keșeru a început la superlativ play-off-ul din Bulgaria. VIDEO | „Dublă” și unul dintre cele mai frumoase goluri ale carierei pentru vârful naționalei. Ce a putut să facă dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri

Claudiu Keșeru (31 de ani) a reușit, sâmbătă, o nouă dublă în tricoul lui Ludogoreț, în victoria clară, 5-0 cu Vereya, în prima etapă a play-off-ului campionatului din Bulgaria. În minutul 72, după ce transformase un penalty în prima repriză, atacantul român a reușit una dintre cele mai frumoase execuții din carieră!

Lider în Bulgaria cu trei puncte peste ȚSKA Sofia, Ludogoreț a avut parte de un meci liniștit, iar o parte din merit îi aparține lui Claudiu Keșeru, care a deblocat tabela în minutul 41. După ce a obținut un penalty, vârful naționalei a bătut tare, în stânga portarului, și a deschis drumul spre un succes facil. La 60 de secunde de la reușita lui Keșeru, Lukoki a făcut 2-0, iar spectacolul s-a lăsat așteptat până spre final.

În minutul 72, Keșeru a marcat unul dintre cele mai frumoase goluri ale carierei: a executat superb o lovitură liberă de la 30 de metri, cu stângul, mingea a lovit bara transversală și a căzut în poartă, făcând inutil plonjonul spectaculos al lui Tzinzarski (video la minutul 2:18 în video-ul de mai jos). Cu această reușită, Keșeru a ajuns la 18 goluri în campionat, fiind golgheterul competiției. Până la final, Swierczok a reușit o dublă, în minutele 84 și 90+1, iar Ludugoreț a început play-off-ul cum nu se poate mai bine.

După prima etapă din campionatul care va decide câștigătoarea titlului, Ludogoreț are 69 de puncte, trei peste ȚSKA Sofia, echipa cu care se va duela în etapa următoare.

Publicat: 31 03. 2018, 21:22
Actualizat: 31 03. 2018, 21:35