Kayserispor a pierdut și cu Beșiktaș și a ajuns la șase înfrângeri consecutive! Șumudică, pus la respect de două momente de geniu ale unor foști fotbaliști importanți ai Europei. VIDEO | „Clasic Quaresma” și „bomba” lui Adriano

Cu Silviu Lung titular, Kayserispor, formația antrenată de Marius Șumudică, a pierdut în deplasarea de la Instanbul, de pe terenul lui Beșiktaș, scor 2-0, într-un meci terminat în zece oameni de ambele echipe.

Actuala campioană a Turciei a stabilit scorul final încă din prima repriză, cu golurile marcate de Tosic și Adriano în minutele 31, respectiv 45. Sârbul Tosic nu a terminat meciul pe teren, fiind eliminat în minutul 61 după ce a încasat al doilea cartonaș galben. Boldrin a început meciul ca titular, dar a fost schimbat în minutul 67 cu ucraineanul Kravets, iar William De Amorin a început partida din postura de rezervă și a fost introdus pe teren în minutul 72.
Iar a șasea înfrângere consecutivă pentru Șumudică în Turcia a fost adusă de jucători cu nume în fotbalul mondial. Starul Quaresma a oferit un moment de magie la faza primului gol, când a centrat din rabona, iar execuția sa superbă a fost reluată în poartă de Dușan Todic. Apo, în minutul 45, Ryan Babel, fost atacant la Liverpool, i-a pasat brazilianului Adriano, cândva „extraterestru” pe Camp Nou, iar acesta a trimis mingea direct în vinclu, fără șanse pentr Silviu Lung.

Kayserispor ocupă locul opt, cu 44 de puncte. cu trei etape înaintea finalului de campionat, în timp ce Beșiktaș rămâne în lupta nebună pentru titlu. După 32 de etape, Galatasaray are 69, Fenerbahce și Basaksehir au câte 66, iar Beșiktaș a strâns 65.