Karim Benzema, salvatorul lui Zinedine Zidane! Francezul a adus victoria Realului printr-un super gol înscris în prelungiri și Barcelona a fost depășită

March 13, 2021, VALDEBEBAS, MADRID, SPAIN: Karim Benzema of Real Madrid celebrates a goal during the spanish league, La Liga Santander, football match played between Real Madrid and Elche at Alfredo di Stefano stadium on March 13, 2021, in Valdebebas, Madrid, Spain.,Image: 597257900, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Real Madrid a tremurat serios pentru victoria cu Elche, una dintre cele mai modeste echipe din La Liga! În cele din urmă, gazdele s-au impus cu 2-1, după dubla reușită de Karim Benzema.

La Madrid, Elche a condus cu 1-0, dar Benzema a adus victoria cu un super gol, marcat în prelungiri. Atacantul francez a fost decisiv și în etapa trecută, atunci când Real Madrid a obținut un punct din derby-ul cu Atletico (1-1), după golul marcat de vârful care a lipsit o bună bucată de pe teren.

După 27 de etape, Real Madrid, care așteaptă revenirea lui Cristiano Ronaldo, a depășit-o pe Barcelona, dar este la cinci puncte de liderul Atletico Madrid.

Karim Benzema, salvatorul Realului în La Liga! Două goluri cu Elche pentru starul lui Zidane

Madrilenii au avut viață grea în partida cu codașa din La Liga. Elche a dat lovitura pe terenul Realului în minutul 61: Colvo a deschis scorul cu o lovitură de cap. Oaspeții n-au putut însă să ia nici măcar un punct: Benzema a egalat cu capul în minutul 73, iar apoi a adus succesul madrilenilor, cu un șut excelent din careu, dovedind că este cu adevărat indispensabil pentru Zidane.

Karim Benzema are 15 goluri înscrise în 23 de partide jucate în acest sezon de La Liga, la care se adaugă și cinci pase de gol.

Real Madrid a ajuns pe locul al doilea în campionatul Spaniei, după ce a depășit-o în clasament pe Barcelona, dar Atletico Madrid se poate distanța probabil decisiv, la 8 puncte, dacă va câștiga pe terenul lui Getafe.

Echipa antrenată de Zinedine Zidane se pregătește acum de returul cu Atalanta, din optimile Ligii Campionilor. În tur, echipa lui Zinedine Zidane a câștigat cu 1-0 în Italia, dar gruparea din Serie A a jucat aproape tot meciul în zece oameni și speră acum la o calificare surprinzătoare.

Publicat: 13 03. 2021, 19:49
Actualizat: 15 03. 2021, 16:14